DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
17.05.2018
Gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa bierze udział w uroczystościach organizowanych z okazji 74 rocznicy bitwy o Monte Cassino. We Włoszech polskiej delegacji przewodniczy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Zawsze byliście wierni Polsce, zawsze byliście wierni przesłaniu, które można wyrazić „miłość ojczyzny i wolność” - powiedział szef resortu obrony narodowej podczas ceremonii organizowanej przed pomnikiem 6 Pułku Piechoty im. Dzieci Lwowskich  w Piedimonte San Germano.
 
Przynieśliście wolność naszym przyjaciołom włoskim. Na ziemiach polskich czekaliśmy na wolność jeszcze ponad 40 lat. (…) Jeden z najwybitniejszych Polaków Jan Paweł II mówił, że demokracja która nie jest oparta o fundament wartości zmienia się w jawny lub ukryty totalitaryzm. Te wartości to miłość do ojczyzny, solidarność i poczucie wolności. I te wartości, wy bohaterowie spod Monte Cassino przekazaliście kolejnym pokoleniom – mówił Mariusz Błaszczak.
 
Minister ON przekazał weteranom i ich rodzinom wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za walkę. Wyraził wdzięczność dla  władz Piedimonte za organizację uroczystości oraz pamięć o polskich żołnierzach i troskę o groby naszych rodaków.
 
W trakcie uroczystości delegacja z Polski razem z władzami miejskimi Piedimonte San Germano odsłoniła okolicznościową tablicę. Od dziś wzniesienie, na którym znajduje się pomnik nosi nazwę Wzgórza Pamięci.
 
 ***

To była jedna z najcięższych bitew II wojny światowej. 11 maja 1944 r. rozpoczął się decydujący atak na Monte Cassino, z udziałem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Masywu Monte Cassino broniła elitarna niemiecka 1 Dywizja Spadochronowa oraz pułki wysokogórskie.
 
Od stycznia 1944 r. Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. Dopiero czwarta faza walk, pod nazwą operacja "Honker", zakończyła się sukcesem.
 
18 maja 1944 r. oddziały 2 Korpusu Polskiego zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.
 

Galeria zdjęć >>>

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter