DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
08.05.2018
73 lata temu, 8 maja 1945 r., o godzinie 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się II wojna światowa. Dzień wcześniej, przedstawiciele adm. Karla Dönitza, Naczelnego Dowódcy Wehrmachtu podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji.

II wojna światowa trwała w sumie 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa, czyli ponad dwa razy więcej niż w I wojnie światowej. Działania zbrojne prowadzone były na terytorium 40 państw, a do wojska powołano około 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Życie straciło ponad 50 mln osób.

Była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Dlatego data jej zakończenia jest m.in. dla Polaków dniem szczególnym, w którym czcimy pamięć poległych i radujemy się z wywalczonego zwycięstwa. Z tej okazji, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie,  hołd walczącym o niepodległość oddali kombatanci, żołnierze oraz przedstawiciele władz państwowych. W asyście żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego WP złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W ceremonii uczestniczył gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.

Galeria zdjęć >>>


Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter