DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 16 lipca 2018 r.
13.04.2018
Wiosną 1940 r., zgodnie z uchwałą Biura Politycznego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), sowiecka policja polityczna wymordowała blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej, w tym 14,5 tysiąca jeńców wojennych.

Byli  wśród nich oficerowie i policjanci z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więźniowie aresztowani w okupowanej przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję przeprowadzono w więzieniach: w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Wiosną 1943 r., berlińskie radio przekazało oficjalny komunikat niemieckich władz o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Związek Radziecki przyznał się do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, tj. 13 kwietnia 1990 r.

14 listopada 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację uchwalił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jednocześnie prezydent Lech Kaczyński awansował pośmiertnie o jeden stopień wszystkich znanych z nazwiska zamordowanych żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy mundurowych.
 
***

W rocznicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia wiosny 1940 r., w Muzeum Katyńskim w Warszawie celebrowana była msza polowa w intencji ofiar. Odbyła się też uroczystość złożenia kwiatów przed tablicami uwieczniającymi ofiary zbrodni katyńskiej.

Asystę honorową stanowili żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W ceremoniach wziął udział gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.
 

Galeria zdjęć >>>

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter