DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 16 lipca 2018 r.
10.04.2018
Uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku odbyło się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych.

W uroczystości udział wzięli prezydent RP, prezes Rady Ministrów, rodziny ofiar, przedstawiciele parlamentu, ministrowie, żołnierze, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

Do odsłonięcia monumentu zaproszono rodziny ofiar katastrofy. Następnie pomnik został poświęcony przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

"Modlimy się przede wszystkim za zmarłych, którzy osiem lat temu zginęli w katastrofie smoleńskiej, w tej modlitwie prosimy w intencji najbliższych tych zmarłych, ale módlmy się także o to, aby ten pomnik wszystkich nas jednoczył" - powiedział kardynał Nycz.

"To taki dzień słodko-gorzki. Gorzki, bo przecież 8 lat temu dotknęła Polskę straszliwa tragedia, najgorsza od II wojny światowej i nie tylko dlatego, że zginęło po prostu 96 Polaków, ale dlatego, że państwo polskie, że nasza Polska dopiero co tak niedawno odrodzona, znów po latach zniewolenia (...) straciła swoją elitę, a w każdym razie dużą jej część" - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.

"Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej jest nasz wspólny, wierzę, że będzie nas jednoczył niezależnie od poglądów, barw politycznych, bo on jest wszystkich i dla wszystkich" – przekonywał prezydent RP.

Podczas uroczystości, przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa, odsłonięto kamień w miejscu, gdzie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odsłonili go prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda, córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska oraz posłanka Anita Czerwińska.
*****

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzało na uroczystości w Lesie Katyńskim.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu spoczywa ponad cztery tysiące polskich oficerów rozstrzelanych w 1940 r. przez stalinowskie NKWD. Do zbrodni katyńskiej, w której na polecenie najwyższych władz ZSRR zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r.

Galeria zdjęć >>>
Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter