DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 16 lipca 2018 r.
10.04.2018
Był jedną z 96 osób, które 10 kwietnia 2010 r. zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W tym roku przypada ósma rocznica tego wydarzenia. Zginęli najwyżsi przedstawiciele władz państwowych z Lechem Kaczyńskim prezydentem RP i jego małżonką Marią Kaczyńską na pokładzie. Dowódcy sił zbrojnych będący w składzie delegacji, a także przedstawiciele duchowieństwa i wielu instytucji mięli wziąć udział w obchodach 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 89 pasażerów i 7 członków załogi.

 

Wśród tych co znali generała Gilarskiego, wspólnie z nim służyli i pracowali, pozostawił po sobie jak najlepsze wspomnienia.
 

"Umiał zachęcić ludzi do działania, przekonać ich o słuszności i ważności tego, co robią. Był stanowczy, odważny, śmiało podejmował decyzje, zawsze z poczuciem odpowiedzialności. Cechowała go unikalna umiejętność budowania dobrych relacji międzyludzkich" - wspominał przyjaciela gen. dyw. Wiesław Grudziński.

"Podziwiałem tę zawodową pasję, której towarzyszyła zdolność koncentrowania sztabu ludzi wokół ważnych zadań. Ten entuzjazm motywował i dodawał skrzydeł. Umiał też wysłuchać racji oraz rad innych i nie uważał, że ma monopol na wiedzę. – To był człowiek zasad, dla którego ludzkie sprawy stanowiły wartość nadrzędną. Nie unikał kontaktów z podwładnymi, zawsze był gotów wysłuchać, doradzić, pomóc" – mówił o dowódcy płk Roman Januszewski.
 
"W pracy generał był perfekcyjny i zdecydowany. Podwładni zapamiętali go jako stanowczego i wymagającego dowódcę. – To dlatego, że znał się dobrze na tym, co robił, wymagał dużo od siebie i od innych" – tak generała zapamiętał płk Andrzej Śmietana.
 

"Zawsze dbał o perfekcyjny wygląd. Krawat miał idealnie zawiązany, na mundurze nie było nawet fałdki, a w wypastowanych butach można się było przeglądać. Przyciągał ludzi swoją osobowością, ciepłem i poczuciem humoru" – wspomniał ksiądz płk Jan Domian.
 
*****
 
Gen. dyw. Kazimierz GILARSKI - urodził się 7 maja 1955 r. w Rudołowicach w powiecie jarosławskim (woj. podkarpackie). Po ukończeniu w 1978 roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu skierowany został do zawodowej służby wojskowej w Komendzie Garnizonu m. st. Warszawy na stanowisko dowódcy plutonu w jednym z pododdziałów reprezentacyjnych. W latach 1980-1991 pełnił kolejno funkcje - zastępcy dowódcy kompanii wart honorowych, pomocnika szefa wydziału ds. uroczystości i imprez wojskowych oraz starszego oficera wydziału operacyjnego. W 1989 roku ukończył studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a dwa lata później został szefem wspomnianego wydziału operacyjnego. W ramach podwyższania kwalifikacji zawodowych ukończył podyplomowe studia w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. W 1993 r. powierzono mu stanowisko zastępcy komendanta garnizonu. W latach 2001-2005 był szefem Oddziału Spraw Reprezentacyjnych - zastępcą komendanta garnizonu. Kiedy jesienią 2005 roku został komendantem Garnizonu Warszawa, nie ukrywał zadowolenia, dodając, że spełniło się jego marzenie. W dniu 11 listopada 2006 roku podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, z rąk prezydenta RP, zwierzchnika sił zbrojnych Lecha Kaczyńskiego otrzymał nominację na stopień generała brygady oraz wyznaczony został na stanowisko dowódcy Garnizonu Warszawa.
 
*****

Delegacja DGW z dowódcą gen. bryg. Robertem Głąbem na czele, złożyła kwiaty przy Pomniku Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem, a także na grobie śp. gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego.

Galeria zdjęć >>>

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter