DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
09.02.2018
Dwie klasy o profilu mundurowym z wołomińskiego I Liceum Ogólnokształcącego, będącego częścią Płockiego Uniwersytetu Ludowego, skorzystały z lekcji historii organizowanej przez Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Pięćdziesięcioro uczniów zapoznało się z dziejami samej mogiły umiejscowionej pod arkadami Pałacu Saskiego oraz okolicznościami wyboru zwłok, które w niej spoczywają.
 
 
 
 

 
Barwną historię Grobu Nieznanego Żołnierza opowiedział im Adam Stasiński, kustosz Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa, który po wizycie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, zaprosił młodych wołominian do „domu bez kantów”.
 
 
 

 
Tu pasjonaci wojska zwiedzili Salę Tradycji, gdzie mogli prześledzić dzieje Dowództwa Garnizonu Warszawa oglądając m.in. stare fotografie, medale i odznaczenia czy broń białą. Spotkali się również z płk. Mariuszem Bednarzem, szefem Oddziału Wychowawczego DGW, który zainteresował ich obecnym przeznaczeniem Dowództwa i podległych jednostek wojskowych.
 
***

Licea Ogólnokształcące Płockiego Uniwersytetu Ludowego to trzyletnie szkoły ponadgimnazjalne o uprawnieniach szkoły publicznej, w których cykl nauczania kończy się egzaminem maturalnym. Organem założycielskim i prowadzącym licea jest Stowarzyszenie Płocku Uniwersytet Ludowy im. W. Witosa w Płocku, które już od roku 2004 specjalizuje się w prowadzeniu szkół mundurowych. Licea PUL zlokalizowane są w Płocku, Gostyninie, Kutnie, Sierpcu, Ciechanowie, Lipnie i Wołominie.

Szkoły PUL to profesjonalne placówki, których głównym celem jest przygotowanie formacyjne uczniów do pracy w służbach mundurowych.

Głównym atutem LO PUL są programy własne edukacji obronnej, edukacji dla bezpieczeństwa, wychowania fizycznego, samoobrony i technik interwencyjnych, których autorami i prowadzącymi te dodatkowe zajęcia są Oficerowie Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej.
 
Licea mundurowe PUL w programie nauczania posiadają specjalności: wojskową, policyjną, pożarnictwo i ratownictwo.

Szkoły PUL współpracują aktywnie z władzami lokalnymi, samorządowymi, posiadają również podpisane liczne porozumienia o współpracy merytorycznej i środowiskowej. Należy tu wymienić: Komendy Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Jednostki Wojskowe, Nadleśnictwa, LOK, Uczelnie Wyższe, Ośrodki Sportowe, Stowarzyszenia, Organizacje Proobronne.

Uczniowie szkół PUL mają możliwość zdobycia certyfikatów i uprawnień, a przede wszystkim umiejętności, które ułatwią im dalszą karierę zawodową. Należy tu wymienić: szkolenie spadochronowe, nurkowe, pierwszą pomoc przedmedyczna, w tym również ratownictwo wodne i morskie.
 
Galeria zdjęć >>>
 


Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter