DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
05.02.2018
Już po raz drugi w tym roku, instruktorzy z trzech podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa jednostek: Pułku Ochrony, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz Batalionu Reprezentacyjnego WP prowadzili zajęcia w ramach projektu Samoobrona Kobiet.

Głównym celem przedsięwzięcia jest nauka podstawowych zasad i technik samoobrony opartych na systemie szkoleniowym walki wręcz Sił Zbrojnych RP. Zajęcia wzbogacono o część ogólnorozwojową mającą na celu poprawienie kondycji fizycznej kursantek.
 
 
 
Warsztaty zorganizowane są tak, aby można było powtórzyć elementy omawiane i przećwiczone na poprzednich zajęciach oraz wprowadzić nowe umiejętności. Instruktorzy przygotowują panie do obrony przed napastnikiem przy użyciu określonych chwytów, ciosów, uników, dźwigni na ramię, przedramię i nadgarstek. Prowadzą zajęcia według określonego scenariusza: atak przeciwnika, szybki kontratak kobiety i ewakuacja.
 

 
-Przeciwnikowi zawsze wydaje się, że jest silniejszy i że ma przewagę – poinformował jeden ze szkolących panie żołnierzy chor. Robert Lampart z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. –Należy go zamrozić na kilka sekund, a potem krzyczeć, uciekać lub zrobić cokolwiek innego by się ratować.
 
Sposób postępowania w konkretnej sytuacji zagrożenia zależy głównie od tego w jakiej odległości znajduje się przeciwnik od atakowanej – decyzję o metodzie obrony trzeba podejmować instynktownie i taką zasadę żołnierze wpajają kursantkom.
 
 
 
-Panie radzą sobie świetnie – uważa st. szer. Piotr Folek instruktor z Pułku Ochrony. -Mimo, że nazywa się je słabszą płcią, to mają w sobie dużo siły i energii, a naszym zadaniem jest tę energię w nich wyzwolić.
 
***

Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło program „Samoobrona kobiet” na potrzeby pań, które chciałyby zdobyć umiejętności zachowania się w sytuacji niebezpiecznej. Celem projektu jest popularyzacja sytemu szkoleniowego z walki wręcz Sił Zbrojnych RP w środowisku cywilnym, zapoznanie kobiet ze sposobem realizacji zajęć z walki wręcz w bliskim kontakcie, nauka podstawowych technik samoobrony oraz doskonalenie opanowanych chwytów i obezwładnień z zakresu samoobrony.

Zdjęcia: 10 Warszawski Pułk Samochodowy
 


Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter