DGW BIP DGW
AKTUALNO¦CI
Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
29.01.2018
Dwudziestu najlepszych uczniów, wybranych z trzech klas o profilu wojskowo-pożarniczym z Zespołu Szkół Technicznych w Zb±szynku (lubuskie), odwiedziło Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Wizyta młodych pasjonatów wojska była możliwa dzięki programowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego „Edukacja dla bezpieczeństwa”. W ramach programu, uczniowie przyjechali z dwudniow± wizyt± do stolicy by zwiedzić nie tylko DGW i Grób Nieznanego Żołnierza, ale również BBN i dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
 
W Dowództwie Garnizonu Warszawa spotkali się z gen. bryg. Robertem Gł±bem. O zadaniach instytucji i jej przeznaczeniu opowiedział im płk Mariusz Bednarz oraz por. Marcin Walenciej z Oddziału Wychowawczego, a o tradycjach i historii DGW - kustosz Sali Tradycji Adam Stasiński. Uczniowie złożyli też kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz poznali historię mogiły pod arkadami Pałacu Saskiego.
 
 
Młodzieży ze Zb±szynka towarzyszyło dziesięciu instruktorów ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Comando”. Wiele projektów Stowarzyszenia realizowanych jest wspólnie ze szkołami takimi jak ta ze Zb±szynka lub bezpo¶rednio dotyczy młodzieży szkolnej, ucz±cej się w tzw. klasach mundurowych. Aktualnie Stowarzyszenie współpracuje z dwudziestoma pięcioma szkołami ponadpodstawowymi.
 
 
Uczniowie ze Zb±szynka cyklicznie uczestnicz± w wielu projektach przygotowanych przez byłych żołnierzy „Comando”. S± to m.in.  manewry techniczno-obronne w specjalno¶ci ratownictwo medyczne z rozszerzonymi zagadnieniami z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego, mistrzostwa sportowo-obronne stowarzyszeń młodzieżowych o puchar ministra ON, turniej strzelecki z okazji Narodowego ¦więta Niepodległo¶ci oraz bieg i turniej strzelecki „Dla wyklętych 1963”.
 
Jak poinformował opiekun grupy, która odwiedziła DGW Robert Baksalary, w ubiegłorocznym turnieju organizowanym ku czci żołnierzy wyklętych, pierwsze miejsca, zarówno w¶ród chłopców jak i dziewcz±t zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Zb±szynku.
 
Galeria zdjęć >>>
 


Klub DGW Dla szkół
Linki społeczno¶ciowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter