DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
10.11.2017
W nawiązaniu do przedwojennej tradycji, w wieczór poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości z udziałem ministra ON Antoniego Macierewicza.

"Obywatele! Komendant Główny Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy uwolniony przez zrewolucjonizowany lud niemiecki (…)" - brzmiały pierwsze słowa odczytanego na początku uroczystości Obwieszczenia Komendy Naczelnej P.O.W. z 10 listopada 1918 r.
 
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza stanęły pododdziały reprezentacyjne Dowództwa Generalnego RSZ, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Asystę honorową stanowiła Kompania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

 

 
 
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt oraz odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb przywitał zgromadzonych na Placu Piłsudskiego.
 
- 99 lat temu Polacy przeżyli chwile wielkiej radości - przypomniał dowódca GW. - Do stolicy przybył uwolniony z twierdzy magdeburskiej brygadier Piłsudski. I pewnie nikt już nie wątpił w to, że Polska odradza się - odzyskuje swoją tożsamość i należne na mapie Europy miejsce…

- Capstrzyk Niepodległości został po raz kolejny zorganizowany w miejscu szczególnym, tu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, niedaleko pomnika Marszałka, by wrócić pamięcią do tamtych dni, ale przede wszystkim, aby oddać hołd jednemu z największych Polaków, a także tym, dla których ofiara życia w walce o odzyskanie niepodległości i jej utrzymanie, nie była nadzwyczajnym wyzwaniem - zaznaczył generał Głąb. W tym tkwi siła naszego dziedzictwa. Siła naszej narodowej tożsamości - dodał.
 
Po słowach dowódcy GW, minister obrony narodowej wręczył odznaczenia, medale oraz akty mianowania na wyższy stopień wojskowy wyróżniającym się żołnierzom. Podczas ceremonii, Antoniemu Macierewiczowi towarzyszyli sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski oraz Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski.
 
 
 
Podczas Capstrzyku Niepodległości, minister Antoni Macierewicz odsłonił dwie tablice wmurowane w arkady Pałacu Saskiego.  Upamiętniają one miejsca walk żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i oddziałów samoobrony chroniących ludność polską przed siłami Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

- 99 lat temu nie było jeszcze państwa polskiego. Był naród i było wojsko - powiedział minister Macierewicz. - Było wojsko w miejscach odosobnienia. W miejscach internowania. Tam byli legioniści Piłsudskiego. I było wojsko formujące się na polach bitewnych Francji. Wojsko gromadzące Polaków ze wszystkich stron świata.

- Naród wyrąbywał sobie w tamtym czasie niepodległość przede wszystkim orężem - dodał minister ON. - Przede wszystkim karabinem. Przede wszystkim przelewając krew polską na wszystkich frontach po to, żeby żadna ze stron walczących nie mogła pominąć w ostatecznym rozrachunku narodu i państwa polskiego. Dzisiaj musimy im wszystkim wyrazić wdzięczność. Tym, którzy mieli w sobie tyle siły, wyobraźni i determinacji by w czasie gdy nikt nie wierzył, że będzie państwo polskie już o nie walczyć. Już poświęcać dla niego życie.
 
 
Po tej części ceremonii, odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci, a Kompania Reprezentacyjna oddała salwę honorową. Następnie delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przy akompaniamencie trębacza wykonującego utwór pod tytułem „Śpij kolego”.
 
Tuż przed, kończącą Capstrzyk Niepodległości, defiladą pododdziałów biorących udział w obchodach święta, muzycy zagrali „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”.
 
Minister ON, w towarzystwie kadry dowódczej Wojska Polskiego, przeszedł przed Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa, gdzie złożył kwiaty.
 

 

***

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zwykle na trąbce, a także przemarsz - historycznie często z pochodniami - oddziału wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. W ostatnich latach Wojsko Polskie wraca do tej tradycji - "Capstrzyki Niepodległości" w stolicy odbywają się od 2009 r.
 
Galeria zdjęć >>>

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter