DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
08.09.2017
Po raz pierwszy obchody Święta Kawalerii Polskiej odbyły się w 2011 r., chociaż pierwsza myśli o utworzeniu pododdziału konnego w siłach zbrojnych zrodziła się już w 1989 r.

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego można spotkać na ulicach Warszawy tylko w szczególnych okolicznościach, występuje bowiem podczas najważniejszych ceremonii państwowych. W piątek, 8 września br., na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się Kawaleryjski Apel Pamięci.

Gościem honorowym uroczystości zorganizowanej z okazji Święta Kawalerii Polskiej był sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, któremu meldunek o gotowości pododdziałów złożył gospodarz ceremonii dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb. Obecni byli przedstawiciele instytucji państwowych i wojskowych, środowisk kombatanckich, organizacji pozarządowych, a także kadra i pracownicy DGW.
 

 
Asystę honorową stanowili żołnierze i muzycy z Batalionu Reprezentacyjnego WP. Obecny był Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego (SKWP). Na plac przybyły poczty sztandarowe jednostek wojskowych dziedziczących tradycje kawaleryjskie: 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 9 Brygady Kawalerii Pancernej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 15 Brygady Zmechanizowanej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej i 2 Pułku Rozpoznawczego.

Hymnem RP Orkiestra Reprezentacyjna WP rozpoczęła uroczystość w hołdzie kawalerzystom walczącym o wolną i niepodległą Polskę. Po Uroczystej Zmianie Posterunku Honorowego głos zabrał dowódca Garnizonu Warszawa, który przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość gości.
 

 
Podczas uroczystości wiceminister ON Michał Dworczyk odczytał list od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Przywołał w nim fakty z chlubnej historii polskiej kawalerii, podkreślił jak wielki wpływ miała ona na kolejne generacje. - Kawaleryjskie dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie, otaczane jest w wojsku należytym szacunkiem i opieką - powiedział. - Współcześnie również żołnierze jednostek kawalerii pancernej i powietrznej, zmechanizowanych i rozpoznawczych są kolejnym ogniwem łańcucha kawaleryjskich pokoleń. Znamiennym tego przykładem było powołanie do życia siedemnaście lat temu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, który dziś z powodzeniem pełni funkcje reprezentacyjne.

- Szwoleżerowie, ułani i strzelcy konni zawsze pobudzali wyobraźnię polskiego społeczeństwa. Służba w kawalerii była marzeniem wielu młodzieńców, a mundur
i szabla kawaleryjska wzbudzały powszechny podziw. Dziś to marzenie, ten wyjątkowy zaszczyt i honor przypadł Wam żołnierze służący w jednostkach kontynuujących piękne kawaleryjskie dziedzictwo
-podsumował wiceminister Dworczyk, składając żołnierzom Szwadronu życzenia dalszych sukcesów w kawaleryjskiej służbie.
 

 
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień. Odznaki wręczali: sekretarz stanu w MON, dowódca GW oraz dowódca Batalionu Reprezentacyjnego WP. Kpr. Łukasz Osiecki otrzymał Odznakę Pamiątkową Batalionu Reprezentacyjnego WP, st. szer. Bartosz Rabarzyński - odznakę okolicznościową SKWP, a st. szer. Krzysztof Gomułka i st. szer.  Mateusz Dadok zostali uhonorowani listem gratulacyjnym.

Tradycyjnie podczas ceremonii oficer z Dowództwa Garnizonu Warszawa odczytał Kawaleryjski Apel Pamięci. Przywołał w nim wszystkich walecznych szwoleżerów, ułanów, strzelców konnych, żołnierzy jazdy polskiej, którzy walczyli w obronie ojczyzny i jej Konstytucji. Rozpoczynając od jazy Mieszka spod Cedyni, poprzez kirasjerów, huzarów i strzelców konnych Księstwa Warszawskiego, a także kawalerzystów powstań - Listopadowego, Styczniowego, Wielkopolskiego i Śląskiego oraz walecznych ułanów walczących w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Wieniec na płycie GNŻ w imieniu ministra obrony narodowej złożył sekretarz stanu w MON, któremu towarzyszyli - dowódca Garnizonu Warszawa, oraz dowódcy jednostek kawalerii pancernej, powietrznej, wojsk zmechanizowanych i pułku rozpoznawczego. Uczyniły to także delegacje: Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Batalionu Reprezentacyjnego WP, Stowarzyszenia "Szwadron Jazdy RP" oraz Stowarzyszenia Kombatantów - Duchowieństwo Weteranów Kawalerii i Artylerii Konnej. Kulminacyjnym punktem ceremonii była defilada pododdziałów oraz pocztów sztandarowych biorących udział w święcie.
 
***

Szwadron Kawalerii WP - występuje w umundurowaniu wzorowanym na regulaminach i instrukcjach kawaleryjskich z końca lat 30. Żołnierze wyposażeni są w lance polskie (wzór 2012), szable tzw. ludwikówki oraz karabinek 7,62 mm kk Mosin. Większość koni Szwadronu są maści gniadej. Zgodnie z tradycją polskiej kawalerii dowódca jeździ na koniu karym, a na siwkach - trębacze. Podstawowym zadaniem szwadronu jest udział w uroczystościach państwowych, wojskowych oraz patriotyczno-religijnych w składzie wojskowej asysty honorowej zgodnie z ceremoniałem wojskowym oraz eskortowanie najważniejszych gości zagranicznych podczas oficjalnych wizyt na terenie Garnizonu Warszawa.
 
Galeria zdjęć >>>

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter