DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
05.09.2017
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego żołnierze i kombatanci oddali hołd ponad 200 tysiącom poborowych, którzy w latach 1949-1959 trafili do przymusowej pracy w wojskowych batalionach górniczych.

Ceremonię, w której udział wzięli członkowie organizacji zrzeszających represjonowanych żołnierzy-górników, rozpoczęła uroczysta zmiana posterunku honorowego w wykonaniu żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego.
 

Uczestniczył w niej również Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał, iż po II wojnie światowej komuniści dokładali wszelkich starań aby zniewolić i upodlić Polaków, aby tych którzy stanowili tzw. element niebezpieczny reedukować. Ich ofiarą stali się m.in. młodzi poborowi.

Ale komunistom nie udał się ich zamiar – powiedział Kasprzyk. Nie udał się ich plan. Nie stłamsili ducha. Jesteście  tego drodzy żołnierze-górnicy najlepszym przykładem... Jesteście, po dziś dzień, najpiękniejszym przykładem jak iść wyprostowanym wśród tych, którzy wtedy byli na kolanach. Za to serdecznie wam dziękujemy.

Podczas uroczystości, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb został uhonorowany Krzyżem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, a także medalem wydanym z okazji 25-lecia tej organizacji. Wyróżnienia wręczył mu Henryk Radecki prezes Krajowego Zarządu Związku. W ten sposób byli żołnierze-górnicy podziękowali Dowództwu Garnizonu Warszawa za wieloletnią współpracę, za wspieranie i pomoc w organizacji świąt i uroczystości związkowych. Jak wyraził się, w odczytanym podczas ceremonii liście, prezes Związku Kazimierz Potocki - dzięki pomocy DGW „uroczystości te mają piękną oprawę wojskową i niepowtarzalny urok”.
 

Dowódca GW, dziękując za wyróżnienia podkreślił, że traktuje je jako wyraz wdzięczności dla instytucji, którą reprezentuje i ludzi, którzy od kilkunastu już lat współorganizują i uczestniczą w uroczystościach upamiętniających żołnierzy-górników. Zobowiązał się również do wspierania  inicjatyw służących upamiętnieniu losu żołnierzy zmuszanych do ciężkiej pracy  w kopalniach, a także do przekazania otrzymanego medalu do Sali Tradycji Dowództwa. Wszystkim kombatantom złożył życzenia wielu lat w dobrym zdrowiu oraz wszelkiej pomyślności.

Na zakończenie ceremonii delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza kwiaty składał gen. bryg. Robert Głąb.
 

 
***
Do przymusowej służby w kopalniach węgla, uranu oraz w kamieniołomach, głównie na terenie Dolnego i Górnego Śląska, kierowano młodych poborowych, których tuż po II wojnie światowej uznano za przeciwników politycznych. W większości byli to członkowie organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych, synowie przedwojennej inteligencji i tzw. kułacy. Ich służba wojskowa trwała od 2 do 3 lat i miała charakter pracy przymusowej.

Spośród ponad 200 tysięcy młodych mężczyzn, którzy nie mieli szans na inną służbę wojskową, ponad tysiąc zginęło, a kilkanaście tysięcy straciło zdrowie. Służyli, nie mając odpowiedniego przygotowania do pracy górniczej, w skrajnie trudnych warunkach, po kilkanaście godzin dziennie, przez 7 dni w tygodniu. Po szychcie kierowano ich na kolejne godziny szkolenia politycznego i ćwiczeń taktycznych.

Ostatni żołnierze opuścili kopalnie w czerwcu 1959 r. Dziś żyje jeszcze kilkanaście tysięcy z nich. Co roku, 5 września spotykają się na mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, potem składają kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Odwiedzają też pomnik ku czci zmarłych kolegów, który 5 września 1999 r. odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
 
***
Konstanty Rokossowski, Marszałek Polski, tajny rozkaz nr 008 z dnia 01.02.1951r.
"Podstawą do zakwalifikowania poborowego do służby zastępczej - jest jego pochodzenie społeczne, oblicze polityczne i moralne oraz przeszłość polityczna. Do służby zastępczej przeznaczać:

a) Poborowych pochodzących ze środowiska bogaczy wiejskich, wywłaszczonych obszarników, kupców, właścicieli przedsiębiorstw przemysłowych zatrudniających siły najemne, właścicieli większych nieruchomości miejskich oraz synów byłych funkcjonariuszy bezpośredniego aparatu ucisku reżimu przedwrześniowego.

b) Poborowych, którzy według opinii organów bezpieczeństwa publicznego są wrogo ustosunkowani do obecnej rzeczywistości.

c) Poborowych których rodzice, rodzeństwo lub żona byli karani przez ograny Polski Ludowej za przestępstwa polityczne.

d) Poborowych którzy utrzymują kontakt z członkami najbliższej rodziny pozostającymi w krajach kapitalistycznych i zajmującymi wrogą postawę wobec Polski Ludowej".
 
Galeria zdjęć >>>

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter