DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
01.09.2017
To niepodległość jest najwyższą wartością jakiej każdy Polak ma obowiązek bronić.

Te słowa skierował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do zebranych na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podczas obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP, duchowieństwa, a także kombatanci i harcerze.

- Musimy jeszcze raz przypomnieć i mieć świadomość, że ta wojna spadła na Polskę nie w wyniku jakiegokolwiek konfliktu międzynarodowego, nie w wyniku jakiegokolwiek zatargu między Niemcami, a Polską - wojna spadła na Polskę dlatego, że Polska w ogóle istniała jako niepodległe państwo, bo miała zostać wymazana wraz z narodem polskim, raz na zawsze z mapy Europy – zaznaczył podczas uroczystości szef MON.

Minister zwracając się do kombatantów podkreślił, że to dzięki nim - Polska znowu może odbudowywać niepodległość. Wojsko Polskie może razem z sojusznikami z NATO dawać gwarancję, że tamte straszliwe dni nigdy się nie powtórzą, bo dzisiaj chronią nas nie papierowe umowy. Dzisiaj na straży pokoju Polski, bezpieczeństwa Polski stoi polska armia, stoją armie sojusznicze - ocenił minister.

- Oddajemy hołd żołnierzom RP, ich dowódcom, rządowi Rzeczpospolitej i obywatelom, którzy przeciwstawiali się najeźdźcy – powiedział minister Antoni Macierewicz. Jak dodał, cena jaką Polska za to zapłaciła była bezprzykładna. - Warszawa - kochane miasto Polaków, stolica, dumne miasto, które było jednym z najwspanialszych miast Europy zostało zniszczone, zrównane z ziemią. Podobnie jak dziesiątki, setki wsi i miast w całej Polsce. 6 mln obywateli Polski, jedna dziesiąta wszystkich strat jakie poniosła ludzkość w tej wojnie została okrutnie, bestialsko pomordowana - podkreślił.

Podczas uroczystości kompanią honorową dowodził kpt. Adam Korolczuk, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała hymn państwowy, a ppor. Andrzej Perkowski z Batalionu Reprezentacyjnego WP odczytał Apel Pamięci. Delegacje władz państwowych, parlamentarzyści i kombatanci złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Galeria zdjęć >>>
 

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter