DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
16.07.2017
Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Jan Dziedzic oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb dokonali aktu promocji na pierwszy stopień oficerski 158 żołnierzy rezerwy.

W uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczyli m.in. Bartłomiej Grabski podsekretarz stanu w MON oraz Radosław Peterman dyrektor Departamentu Kadr.
 
Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb, witając gości przybyłych na ceremonię, powiedział że promocja oficerska to w życiu żołnierza, jeśli nie najważniejszy, to jeden z najważniejszych momentów. A jej dzisiejszy charakter, mimo że zmieniał się na przełomie dziejów, nawiązuje wprost do pasowania rycerza z jakim mieliśmy do czynienia w średniowieczu.
 
 
 
Serdecznie pogratulował nowo promowanym oficerom, ale zwrócił się również do ich najbliższych i przyjaciół przekazując odpowiednio słowa uznania oraz żołnierskie pozdrowienia i podziękowania za udział w uroczystości.

Po podniesieniu flagi na maszt oraz odegraniu hymnu państwowego, odczytano informację o wydaniu postanowienia prezydenta RP Andrzeja Dudy o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski oraz ceremonii wręczenia patentów oficerskich, która odbyła się wczoraj. 

 


 
Za ponadprzeciętne wyniki podczas szkolenia wojskowego, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyróżnił ppor. rez. Wojciecha Iwasieczko. Następnie wszyscy nowo promowani złożyli uroczyste ślubowanie.
 
 
 

 
Od dzisiaj jesteście członkami elity Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej  -powiedział Bartłomiej Grabski. Stoimy na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie patrzą na was ci którzy przelewali krew za ojczyznę - legioniści Piłsudskiego, żołnierze Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Patrzą na was zwycięzcy żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, patrzą na was również żołnierze Armii Krajowej, którzy przelewali krew w walce z niemieckim i sowieckim okupantem. Patrzą na was też Żołnierze Niezłomni – wymieniał Grabski. Jestem dumny, że jestem tu dzisiaj na waszej uroczystej promocji. Pamiętajcie o tym, że to wielki zaszczyt i honor być żołnierzem Wojska Polskiego. Ale też obowiązek. Musicie mu sprostać  i dowieść tego, że będziecie pełnoprawnymi członkami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – dodał podsekretarz stanu w MON.
 
 
 
Ppor. rez. Wojciech Iwasieczko, w imieniu nowo promowanych oficerów podkreślił, iż dla stojących w szyku żołnierzy rezerwy ważny był fakt, że promocja odbyła się na placu imienia wielkiego Polaka -  Marszałka Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podziękował też kadrze dydaktycznej za przygotowanie ich do pełnienia zaszczytnej funkcji oficera Wojska Polskiego.
 
 
 
W asyście dwóch nowo promowanych oficerów, Bartłomiej Grabski złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a Orkiestra Wojskowa z Warszawy odegrała „Pieśń Reprezentacyjną WP”.
 
 
 
Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów reprezentujących Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną i Żandarmerię Wojskową, które brały udział w uroczystości.
 
Galeria zdjęć >>>
Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter