DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
11.07.2017
W tym roku po raz pierwszy Dowództwo Garnizonu Warszawa zorganizowało uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, którego na obywatelach II RP dopuścili się członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i UPA.

Z tej okazji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty Apel Pamięci z udziałem ministra obrony narodowej Pana Antoniego Macierewicza, a także szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pani Minister Beaty Kempy, która odczytała list skierowany przez premier Beatę Szydło do uczestników uroczystości.
 

 
Wojsko Polskie reprezentowali Szef Sztabu Generalnego WP – gen. broni Leszek Surawski, Dowódca Generalny RSZ – gen. dyw. Jarosław Mika oraz zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ – gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel wraz z podległą kadrą i pracownikami resortu.
 
 
 
Na Plac Piłsudskiego przybyli również m.in. pełniący obowiązki szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a także żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej Dowództwa Garnizonu Warszawa.
 
Ceremonia rozpoczęła się od hymnu państwowego, który zagrała Orkiestra Wojskowa z Warszawy oraz uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
 

 
Gości przywitał dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.
 
 
 
Minister Macierewicz w swym wystąpieniu podkreślił jak straszliwe było ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów, które miało swój określony cel i zbrodniczy kształt. Dodał, iż głównym motywem tej zbrodni było wytrzebienie polskiej ludności żyjącej na Kresach.
 

 
Kulminacyjnym momentem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci, po którym żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej WP oddali salwę honorową.
 

 
Na zakończenie, delegacje złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a uczestnicy ceremonii wpisali się do Księgi Pamiątkowej.
 
***
 
W 2016 r. Sejm jednogłośnie poparł uchwałę ustanawiającą 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, którego na obywatelach II RP dopuścili się członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Święto upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II RP dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.
 
Na dzień święta wybrano rocznicę „krwawej niedzieli” 1943 r., podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Zaatakowano wówczas w 99 miejscowościach, a w następnych dniach masakry były kontynuowane. 
 
Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943−1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej.
 
Galeria zdjęć >>>
Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter