DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
19.05.2017
We włoskim miasteczku Piedimonte San Germano, przy pomniku poświęconym polskim wyzwolicielom, spotkali się weterani 2 Korpusu Polskiego. Umocnione jak twierdza Piedimonte San Germano zdobyto 25 maja 1944 r. po walkach o Monte Cassino.

 

We Włoszech przebywał minister obrony  narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON wziął udział w uroczystościach w Piedimonte San Germano, a następnie na Monte Cassino. W ceremoniach związanych z 73 rocznicą bitwy o Monte Cassino uczestniczył także dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.

 

 

 

 

Zabezpieczenie ceremonialne uroczystości stanowili żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra  Reprezentacyjna WP. W pozostałych uroczystościach związanych z walkami 2 Korpusu Polskiego we Włoszech, organizowanych przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, dowódcę Garnizonu Warszawa reprezentował zastępca płk Roman Januszewski. 

  

***

Bitwa o Monte Cassino jest też nazywana "Bitwą o Rzym", a zwycięstwo w niej otwierało drogę do stolicy Włoch. Na przełomie 1944 i 1945 r., na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Spoczywa na nim 1072 polskich żołnierzy. Został tam również pochowany Władysław Anders, który zmarł w Londynie w 1970 r. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

 

 Zdjęcia: MON

Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter