DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
15.03.2017
Od 20 marca zostanie dowódcą Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, dzisiaj zdał obowiązki na stanowisku dowódcy jednej z najstarszych wojskowych orkiestr w Polsce.

Kapitan Maciej Skrzypczak był dowódcą-kapelmistrzem Orkiestry Wojskowej w Elblągu. Jest absolwentem Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pod jego batutą elbląscy muzycy w mundurach brali udział w międzynarodowych koncertach orkiestr dętych m.in. w: Niemczech czy we Francji a także wielokrotnie uczestniczyli w przeglądach i festiwalach orkiestr Wojska Polskiego w: Świeradowie Zdrój, Giżycku, Bartoszycach, Przemyślu czy Gdyni. Zdobywając tam wiele nagród i wyróżnień. Od poniedziałku kapitan Skrzypczak będzie dowodził Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego wchodzącą w skład Batalionu Reprezentacyjnego WP.

***

Orkiestra Wojskowa w Elblągu jest jedną z najstarszych orkiestr wojskowych w Polsce – powstała w maju 1944 roku. Jej rodowód sięga czasów II wojny światowej. Rozkazem dowódcy I Armii Wojska Polskiego Nr 03/OU z dnia 7 maja 1944 roku został utworzony w Sumach na terenie byłego Związku Radzieckiego IV Zapasowy Pułk Piechoty, w skład którego została powołana orkiestra.

W okresie swego istnienia orkiestra wielokrotnie uczestniczyła w defiladach i odprawach wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Brała także udział w ćwiczeniach wojsk na różnych poligonach w kraju jak i zagranicą. Wystąpiła z niezliczoną ilością koncertów oraz uczestniczyła z powodzeniem w konkursach i festiwalach orkiestr. Istotnym osiągnięciem zespołu było nagranie w 2000 roku wraz z czołowymi elbląskimi muzykami płyty CD dla Ojca Świętego Jana Pawła II, na której znalazły się m. in. kompozycje i aranżacje elbląskich muzyków.

Galeria zdjęć >>>
Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter