DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
16.03.2017
Sprawiedliwi są nie tylko Ci, co ratują choćby jedno życie. Na to miano zasługują także Ci, co ratują pamięć.

W "Galerii 2 Piętro" Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa, odbyło się otwarcie wystawy poświęconej pamięci Żydów polskich - ludzi, o których zapomniał kiedyś świat. Wszystkich zaproszonych gości powitali gospodarze wydarzenia kierownik Klubu DGW ppłk Tomasz Cholewiński oraz dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. Uroczystej inauguracji dokonał podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. Przemówienie wygłosił także obecny na uroczystości wicepremier Rady Ministrów minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Organizatorem ekspozycji jest Fundacja Shalom, która w 1994 roku ogłosiła apel z prośbą o nadsyłanie zdjęć Żydów polskich, zapomnianych przez historię. Nadesłano 9 tysięcy zdjęć. Fotografie spływały z całej Polski jak również z zagranicy: Kanady, Włoch, USA i Izraela. Fotografie przedstawiają postacie uchwycone podczas wyjątkowych okoliczności jak również podczas tych codziennych i rutynowych zajęć. Na pierwszym planie widzimy twarze oraz przejmujące wyrazy oczu, które mówią wszystko. Przybierając smutne, zamyślone lub innym razem wesołe oblicze.

Dziś imiona postaci ze zdjęć znane są mieszkańcom blisko 60 miast w kraju jak i poza jego granicami. W Polsce prezentację wystawy rozpoczęto w Galerii Sztuki Współczesnej "Zachęta" w 1996 roku. Kolejno fotografie prezentowano m.in.: w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Zielonej Górze, Radomiu, Włodawie, Płocku oraz Kielcach. Z największych światowych metropolii polonia mogła podziwiać ekspozycję m.in. w: Nowym Jorku, Paryżu, Brukseli czy Londynie. Ekspozycja przyjmowana była przez galerie i muzea Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz w Izraelu. Zwiedziła cały świat by powrócić do stolicy 21 lat później. Jest wyjątkowa także poprzez swój uniwersalizm - podkreśla Gołda Tencer z Fundacji Shalom. Fotografie Żydów polskich są chętnie oglądane nie tylko przez osoby odwiedzające muzea europejskich stolic, ale również mieszkańców niewielkich miejscowości takich jak Tykocin czy Szamotuły. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy ciągle widzimy Ich twarze i ciągle słyszymy Ich głosy...

Ekspozycję będzie można zwiedzać nieodpłatnie w "Galerii 2 Piętro" przy Alejach Niepodległości 141A w Warszawie do 22 kwietnia br. we wtorki, środy i czwartki, w godzinach od 15.00 do 19.00.


Galeria zdjęć >>>
Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter