DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
13.03.2017
Z okazji święta 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, które ustanowiono w rocznicę sformowania 1 Dywizjonu Samochodowego Warszawa w 1919 r., odbył się uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości.

Uczestniczył w nim m.in. dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb, a także byli dowódcy 10 Pułku Samochodowego, przedstawiciele instytucji i jednostek wojskowych stacjonujących w stołecznym garnizonie, duchowni oraz kombatanci.

Płk Robert Kowalski, dowódca świętującego Pułku podkreślił, iż ustanowienie święta tej jednostki w rocznicę rozpoczęcia formowania 1 Dywizjonu Samochodowego Warszawa w 1919 r. jest dla żołnierzy wyjątkowym powodem do dumy, nawiązuje bowiem do historycznych korzeni wojsk samochodowych, których tworzenie rozpoczęto już u zarania Drugiej Rzeczypospolitej. Dodał, że równie zobowiązującym dziedzictwem jest imię patrona jednostki mjr. Stefana Starzyńskiego – nieugiętego prezydenta Warszawy w tragicznym wrześniu 1939 r. oraz Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari.
 
Płk Kowalski podziękował żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej zatrudnionym w Pułku za doskonałą służbę i pracę, dodał też, że to dzięki nim jednostka odnosi sukcesy.

Z okazji święta, minister obrony narodowej w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej nadał brązowe Medale za Zasługi dla Obronności Kraju st. szer. Jakubowi Paraniakowi i st. szer. Krzysztofowi Matejkowi. W imieniu ministra dekoracji dokonał gen. bryg. Robert Głąb, a towarzyszył mu płk Kowalski.

Dowódca Garnizonu Warszawa wyróżnił listem gratulacyjnym ppłk. Dariusza Bykowskiego, mjr. Arkadiusza Michalaka, st. chor. sztab. Jacka Pietruszewskiego i st. chor. sztab. Artura Wrzaszczę.

Z okazji święta, płk Robert Kowalski mianował 5 żołnierzy na kolejne stopnie wojskowe. Do stopnia młodszego chorążego awansował st. sierż. Piotr Kencki, sierżanta - plut. Piotr Drawikowski oraz plut. Karolina Żołnierzak, a na starszego szeregowego -  szer. Kamil Niemczuk. Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych mianował na stopień kaprala st. szer. Pawła Wojarskiego.

Na wniosek kapituły, mjr Piotr Czarnecki otrzymał Odznakę Pamiątkową 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Awansowanych dekorował płk Robert Kowalski.

Gen. bryg. Robert Głąb pogratulował żołnierzom awansów i odznaczeń oraz życzył wielu sukcesów w dalszej służbie. Zaznaczył również, że Pułk to przede wszystkim ludzie, którzy kształtowali jego charakter i zdolność do wykonywania zadań w różnych czasach i z wykorzystaniem różnego wyposażenia. Żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej 10 Pułku życzył wszystkiego co najlepsze z okazji święta.
 
Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów biorących udział w apelu, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej WP.
 
Jednak nie był to koniec atrakcji tego dnia, ponieważ po defiladzie Stowarzyszenie Warsaw Speed Team zorganizowało pokaz możliwości samochodów wyścigowych oraz motocykli, które biorą udział m.in. w wyścigach płaskich i równoległych. Można było podziwiać nissana 370, corvettę C07, crvettę VTG czyli tzw. białego kota i volvo S40 oraz dwa motocykle Suzuki Hayabusa.
 
***
 
10 Warszawski Pułk Samochodowy jest wyposażony w ponad 300 różnych pojazdów. Tylko w 2016 r. kierowcy Pułku przejechali ponad 6 200 000 kilometrów, co wystarczyłoby aby okrążyć ziemię 155 razy. Ich szkolenie odbywa się na wielu płaszczyznach i w różnych ośrodkach, również poza resortem obrony narodowej.
Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter