DGW BIP DGW
AKTUALNOŚCI
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
15.02.2017
Mija 76 lat od pierwszego zrzutu cichociemnych do okupowanej Polski, który miał miejsce w okolicach Dębowca koło Cieszyna, w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

Z tej okazji przy Pomniku Cichociemnych Spadochroniarzy AK odbyła się uroczystość złożenia kwiatów. Hołd legendarnym komandosom oddali m.in. poseł na Sejm RP Józef Leśniak, gen. bryg. Wojciech Marchwica szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych, a także płk Robert Kopacki dowódca GROM-u i płk Sławomir Drumowicz dowódca AGAT-u. Organizatorem uroczystości była Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.
 
Podczas ceremonii, która odbyła się w asyście honorowej żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego WP, głos zabrał poseł Leśniak, który podkreślił jak ważna jest pamięć nie tylko o samych cichociemnych, ale też o wydarzeniu, którego rocznicę właśnie obchodzimy.
 
***
 
W lutym 1941 roku rozpoczęto lotnicze operacje przerzutowe do Polski, dokonywane przy pomocy brytyjskich dywizjonów lotniczych specjalnego przeznaczenia. Loty były wielogodzinne, niebezpieczne, dokonywane w nocy zwykle pojedynczymi samolotami, nad morzem i terytorium okupowanym przez Niemców.
 
Pierwsi cichociemni zostali zrzuceni w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku w okolice Dębowca na Górnym Śląsku, wówczas wcielonego do Trzeciej Rzeszy. Pierwszy skok na tereny okupowane w Polsce miał dać nadzieję na wsparcie walczących w kraju rodaków.
 
Trzema skoczkami zrzuconymi 16 lutego 1941 roku w Dębowcu byli: mjr Stanisław Kostka-Krzymowski “Kostka”, rotmistrz Józef Gabriel Zabielski “Żbik” i kurier Czesław Raczkowski. Wyróżniali się profesjonalizmem, wyszkoleniem i postawą bojową. Aktywnie wsparli walkę formacji podziemnych w Polsce.
 
Niemcy, po znalezieniu porzuconych przez nich spadochronów wyznaczyli nagrodę w wysokości 50 tysięcy marek za ich schwytanie lub udzielenie informacji o spadochroniarzach.
 
Mjr Stanisław Kostka-Krzymowski walczył później w strukturach AK. Józef Gabriel Zabielski dotarł do Warszawy, a następnie dostał przydział do III Okręgu AK Kielce. Czesław Raczkowski został aresztowany w Wadowicach, z więzienia wykupiła go jedna z miejscowych komórek Batalionów Chłopskich. W 1942 roku jako emisariusz AK przedzierał się przez Niemcy, Szwajcarię, Francję, Hiszpanię do Portugalii, skąd samolotem przerzucono go do Wielkiej Brytanii. Czesław Raczkowski “Janek” został aresztowany jako przemytnik w Wadowicach, z więzienia wykupiła go jedna z miejscowych komórek Batalionów Chłopskich.

Galeria zdjęć >>>
Klub DGW Dla szkół
Linki społecznościowe DGW na facebook DGW na Instagram DGW na YouTube DGW na flicr DGW na Twitter