..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Orkiestr dętych siła ::..
23 VI 2018

Orkiestr dętych siła

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Rockowe ballady, jazzowe klasyki i szlagiery z najlepszych filmów. Prócz tego marsze i pieśni patriotyczne. Najlepszą nagrodą są brawa melomanów podczas V edycji Festiwalu Orkiestr Wojskowych.
zdjęcie - Orkiestr dętych siła

W tym roku, w Festiwal zaangażowanych jest 160 muzyków z czterech wojskowych orkiestr, a niewątpliwą atrakcją muzycznych wieczorów są pokazy musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Aby występy mogło obejrzeć jak najwięcej osób, organizator – Dowództwo Garnizonu Warszawa, postawił na koncerty plenerowe.

Pierwszy z nich odbył się w Amfiteatrze Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli, gdzie zagrały: Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego pod batutą ppłk. Artura Czereszewskiego oraz  Orkiestra Wojskowa z Torunia, którą dyrygował kpt. Krzysztof Żeleśkiewicz.

Zróżnicowany repertuar – od Etiudy c-moll Fryderyka Chopina i „Kapitana Ameryki" Alana Silvestri po „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego oraz „Don’t stop me now” z repertuaru Queen – widownia doceniła gromkimi brawami. Po raz kolejny okazało się, że warszawska publiczność oraz turyści-melomani potrafią docenić wieloletnie doświadczenie w występach estradowych i profesjonalne przygotowanie wojskowych muzyków.

Orkiestra Reprezentacyjna WP należy do najstarszych w Wojsku Polskim.  Bywają okresy, w których występuje po kilka razy dziennie. Głównym jej zadaniem jest muzyczna oprawa uroczystości państwowych i wojskowych, bierze udział w powitaniach głów państw, dowódców wojskowych oraz innych ważnych osobistości. Uczestniczy w ceremoniach rocznicowych w miejscach pamięci narodowej w kraju i za granicą, a także w uroczystych odprawach wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
 
 
Nieco młodsza od niej, Orkiestra Wojskowa z Torunia szczyci się licznymi trofeami, które są wyrazem uznania publiczności. Reprezentowała Polskę podczas zagranicznych koncertów w Danii, Niemczech i Francji, gdzie była bardzo ciepło przyjmowana. Brała udział w wielu festiwalach, w których zdobyła m.in. „Kryształową Buławę” i puchar ministra obrony narodowej. Została wyróżniona przez dowódcę Pomorskiego Okręgu Wojskowego mianem przodującego pododdziału, oraz dyplomem uznania za krzewienie kultury muzycznej w regionie. Zdobyła miano „Wyróżniającej się Jednostki Wojskowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych”. Chlubi się również medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” oraz Medalem THORUNIUM za zasługi dla Torunia od prezydenta miasta.
 
 
Zaplanowane na drugi dzień Festiwalu dwa koncerty, odbywały się jednocześnie na dwóch scenach. W Amfiteatrze na warszawskim Bemowie wystąpili żołnierze z Orkiestry Wojskowej w Koszalinie, których poprowadził kpt. Krzysztof Więch oraz muzycy z Orkiestry Wojskowej w Krakowie z kapelmistrzem mjr. Dariuszem Byliną. Na Scenie Letniej w Starych Babicach, już po raz drugi podczas Festiwalu, wystąpiła orkiestra z grodu Kopernika.
 

 
Trzydziestoosobowa Orkiestra Wojskowa z Koszalina zaprezentowała się w ciekawych aranżacjach utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Zagra m.in. wiązankę pt. „Oto Chopin” z muzyką słynnego polskiego kompozytora w opracowaniu J. F. Kamyka, „Beat it” Michaela Jacksona oraz „Over the rainbow” Harolda Arlena w opracowaniu Boba Lowdena. Jednak serca publiczności zdobyli nawiązując muzycznie do trwającego własnie Mundialu. Ten zgrany zespół z Koszalina koncertował w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Belgii i Francji. Kpt. Krzysztof Więch, od 2002 r. kapelmistrz Orkiestry, podkreśla że jest dumny z każdego występu podwładnych. Bardzo ceni sobie również fakt, że udało mu się stworzyć w zespole dobrą atmosferę – tak ważną w zawodzie muzyka.
 

 
Muzycy z Krakowa zaczęli od piosenki z filmu „Rocky” – „Gonna fly now” Billa Conti, by przejść przez rockową balladę „Against all odds” Phila Collinsa do „Serca w plecaku” z muzyką Michała Zielińskiego – piosenki napisanej w 1933 r. przez polskiego podoficera z okazji Dnia Żołnierza. W sumie, ich koncert trwał ponad godzinę i zagrali blisko 20 różnych utworów, część w towarzystwie solistów. Ich mocną stroną, oprócz dobrej muzyki, jest musztra paradna. W tej kategorii dwukrotnie zdobyli pierwszą nagrodę w Konkursie Orkiestr Wojskowych. Również dwa razy, w roku 2016 i 2017, wywalczyli pierwszą nagrodę podczas konkursu na Najlepszego Muzyka w Wojsku Polskim. I wygrywanie mają chyba we krwi. Już w okresie międzywojennym zdobyli bowiem Mistrzostwo Orkiestry Armii – tytuł nadawany najlepszej orkiestrze Wojska Polskiego. 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 X 2018
15 Brygada – wasza determinacja ...
"Godna podkreślenia jest Wasza determinacja oraz zrozumienie istoty doskonalenia umiejętności dla efektywnego wykonywania stawianych zadań" – tak dowódca Garnizonu Warszawa gen. ...
19 X 2018
Przysięga elewów w stolicy Dolnego ...
Kilkudziesięciu żołnierzy służby przygotowawczej, którzy od września uczestniczyli w szkoleniu w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia oraz 31 Batalionie Radiotechnicznym, złożyło uroczystą ...
18 X 2018
Specjaliści od motoryzacji zdobyli puchar ...
Reprezentacja 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego (10 psam) pokonała w badmintona dziesięć innych drużyn, zdobywając tym samym puchar dowódcy Garnizonu Warszawa. W ...
17 X 2018
Prezydent podpisał ważne dla żołnierzy ...
- Żołnierze Wojska Polskiego i funkcjonariusze narażają swoje życie poza granicami kraju, ale bronią naszej wolności i niepodległości, dlatego należy im ...