..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Orkiestr dętych siła ::..
23 VI 2018

Orkiestr dętych siła

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Rockowe ballady, jazzowe klasyki i szlagiery z najlepszych filmów. Prócz tego marsze i pieśni patriotyczne. Najlepszą nagrodą są brawa melomanów podczas V edycji Festiwalu Orkiestr Wojskowych.
zdjęcie - Orkiestr dętych siła

W tym roku, w Festiwal zaangażowanych jest 160 muzyków z czterech wojskowych orkiestr, a niewątpliwą atrakcją muzycznych wieczorów są pokazy musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Aby występy mogło obejrzeć jak najwięcej osób, organizator – Dowództwo Garnizonu Warszawa, postawił na koncerty plenerowe.

Pierwszy z nich odbył się w Amfiteatrze Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli, gdzie zagrały: Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego pod batutą ppłk. Artura Czereszewskiego oraz  Orkiestra Wojskowa z Torunia, którą dyrygował kpt. Krzysztof Żeleśkiewicz.

Zróżnicowany repertuar – od Etiudy c-moll Fryderyka Chopina i „Kapitana Ameryki" Alana Silvestri po „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego oraz „Don’t stop me now” z repertuaru Queen – widownia doceniła gromkimi brawami. Po raz kolejny okazało się, że warszawska publiczność oraz turyści-melomani potrafią docenić wieloletnie doświadczenie w występach estradowych i profesjonalne przygotowanie wojskowych muzyków.

Orkiestra Reprezentacyjna WP należy do najstarszych w Wojsku Polskim.  Bywają okresy, w których występuje po kilka razy dziennie. Głównym jej zadaniem jest muzyczna oprawa uroczystości państwowych i wojskowych, bierze udział w powitaniach głów państw, dowódców wojskowych oraz innych ważnych osobistości. Uczestniczy w ceremoniach rocznicowych w miejscach pamięci narodowej w kraju i za granicą, a także w uroczystych odprawach wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
 
 
Nieco młodsza od niej, Orkiestra Wojskowa z Torunia szczyci się licznymi trofeami, które są wyrazem uznania publiczności. Reprezentowała Polskę podczas zagranicznych koncertów w Danii, Niemczech i Francji, gdzie była bardzo ciepło przyjmowana. Brała udział w wielu festiwalach, w których zdobyła m.in. „Kryształową Buławę” i puchar ministra obrony narodowej. Została wyróżniona przez dowódcę Pomorskiego Okręgu Wojskowego mianem przodującego pododdziału, oraz dyplomem uznania za krzewienie kultury muzycznej w regionie. Zdobyła miano „Wyróżniającej się Jednostki Wojskowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych”. Chlubi się również medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” oraz Medalem THORUNIUM za zasługi dla Torunia od prezydenta miasta.
 
 
Zaplanowane na drugi dzień Festiwalu dwa koncerty, odbywały się jednocześnie na dwóch scenach. W Amfiteatrze na warszawskim Bemowie wystąpili żołnierze z Orkiestry Wojskowej w Koszalinie, których poprowadził kpt. Krzysztof Więch oraz muzycy z Orkiestry Wojskowej w Krakowie z kapelmistrzem mjr. Dariuszem Byliną. Na Scenie Letniej w Starych Babicach, już po raz drugi podczas Festiwalu, wystąpiła orkiestra z grodu Kopernika.
 

 
Trzydziestoosobowa Orkiestra Wojskowa z Koszalina zaprezentowała się w ciekawych aranżacjach utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Zagra m.in. wiązankę pt. „Oto Chopin” z muzyką słynnego polskiego kompozytora w opracowaniu J. F. Kamyka, „Beat it” Michaela Jacksona oraz „Over the rainbow” Harolda Arlena w opracowaniu Boba Lowdena. Jednak serca publiczności zdobyli nawiązując muzycznie do trwającego własnie Mundialu. Ten zgrany zespół z Koszalina koncertował w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Belgii i Francji. Kpt. Krzysztof Więch, od 2002 r. kapelmistrz Orkiestry, podkreśla że jest dumny z każdego występu podwładnych. Bardzo ceni sobie również fakt, że udało mu się stworzyć w zespole dobrą atmosferę – tak ważną w zawodzie muzyka.
 

 
Muzycy z Krakowa zaczęli od piosenki z filmu „Rocky” – „Gonna fly now” Billa Conti, by przejść przez rockową balladę „Against all odds” Phila Collinsa do „Serca w plecaku” z muzyką Michała Zielińskiego – piosenki napisanej w 1933 r. przez polskiego podoficera z okazji Dnia Żołnierza. W sumie, ich koncert trwał ponad godzinę i zagrali blisko 20 różnych utworów, część w towarzystwie solistów. Ich mocną stroną, oprócz dobrej muzyki, jest musztra paradna. W tej kategorii dwukrotnie zdobyli pierwszą nagrodę w Konkursie Orkiestr Wojskowych. Również dwa razy, w roku 2016 i 2017, wywalczyli pierwszą nagrodę podczas konkursu na Najlepszego Muzyka w Wojsku Polskim. I wygrywanie mają chyba we krwi. Już w okresie międzywojennym zdobyli bowiem Mistrzostwo Orkiestry Armii – tytuł nadawany najlepszej orkiestrze Wojska Polskiego. 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 VIII 2018
Wojsko Polskie zadziwiło świat
"98 lat temu Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, walecznością, ofiarnością; Wojsko Polskie zadziwiło świat, Bitwa Warszawska przeszła do historii jako ...
15 VIII 2018
Transmisja na żywo z Wielkiej ...
Serdecznie zapraszamy do śledzenia Wielkiej Defilady Niepodległości na żywo na naszej stronie internetowej. Początek godzina 13.00.
14 VIII 2018
„To byli bohaterowie”. Apel Pamięci ...
Na Cmentarzu Wojskowym Powązki, przy Pomniku Poległych w 1920 r., z udziałem Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej, a także najwyższych rangą ...
14 VIII 2018
Życzenia dowódcy Garnizonu Warszawa z ...
Jestem pewien, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego na długo pozostanie w pamięci i sercach każdego polskiego żołnierza, ale nie tylko. W ...