..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Generał Terras w Polsce ::..
21 XI 2018

Generał Terras w Polsce

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dwudniową wizytą w Warszawie przebywa szef Obrony Estonii gen. Riho Terras.
zdjęcie - Generał Terras w Polsce

Asystę honorową uroczystości stanowili żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego gościowi towarzyszył płk Andrzej Drozd z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Estoński generał złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a także wpisał się do Księgi Pamiątkowej GNŻ. Zapoznał się także z historią monumentu bezimiennego bohatera znajdującgo się pod arkadami, pozostałością zburzonego w 1944 roku Pałacu Saskiego.

***

Estonia podobnie jak Polska wchodzą w skład tzw. Grupy Północnej (Northern Group), należy do niej także 10 innych państw Europy północnej, będących członkami NATO lub UE: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Litwa oraz  Łotwa.  Grupa powstała z inicjatywy Wielkiej Brytanii, która w listopadzie 2010 r. zorganizowała pierwsze spotkanie ministrów obrony.

Od 2017 roku ustanowiono sześciomiesięczną prezydencję: w drugiej połowie każdego roku pełnią ją rotacyjnie państwa NORDEFCO (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja) z uwagi na fakt, że jesienią odbywają się doroczne spotkania w tym formacie, a w pierwszej połowie pozostałe państwa (Polska, Państwa Bałtyckie, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy).

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
06 XII 2018
Czas sportowych podsumowań
W mijającym roku zorganizowano cykl 5 zawodów sportowych, podczas których do rywalizacji stanęło 28 reprezentacji. Przedstawicielom zwycięskich drużyn puchary wręczyli: płk ...
04 XII 2018
Lekcja historii dla uczniów ze ...
Dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli, którzy kształcą się w klasie o profilu ...
03 XII 2018
Nowi oficerowie w strukturach Dowództwa
Przygotowanie nowo przybyłych żołnierzy do funkcjonowania w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa jest zasadniczym celem rozpoczynającego się 3 grudnia tego roku, trzydniowego ...
02 XII 2018
Żołnierze rezerwy promowani
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja 160 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.