..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - „Drogi do niepodległości” – konkurs dla podoficerów i szeregowych ::..
06 XI 2018

„Drogi do niepodległości” – konkurs dla podoficerów i szeregowych

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Promowanie historii Polski i tradycji orężnych Wojska Polskiego w walce o wolność i niepodległość ojczyzny, a także uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości – to główne cele, organizowanego przez Dowództwo Garnizonu Warszawa, konkursu historycznego „Drogi do niepodległości”, w którym udział wzięli podoficerowie i szeregowi z podległych jednostek wojskowych.
zdjęcie -  „Drogi do niepodległości” – konkurs dla podoficerów i szeregowych

W grupie podoficerów, najlepszą znajomością faktów dotyczących naszej drogi do suwerenności wykazał się mł. chor. Stanisław Wiśniewski z Orkiestry Wojskowej w Szczecinie. Drugie miejsce zajął plut. Grzegorz Miłosek z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, a trzecie - plut. Marek Wyglądacz z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Szeregowych startujących w konkursie pokonał miłośnik historii z sieradzkiej jednostki - szer. Piotr Pacześ. Ustąpił mu st. szer. Mateusz Wdowiak z Pułku na Dolnym Śląsku, a trzeci był szer. Maciej Kwiatkiewicz z tej samej jednostki.

Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszym były eliminacje w jednostkach wojskowych, które wyłoniły żołnierzy do drugiego i trzeciego etapu, czyli półfinału i finału na szczeblu DGW, które przeprowadzono w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Podoficerowie i szeregowi mieli za zadanie wykazać się powszechnie dostępną wiedzą z zakresu historii nowożytnej Polski. Pytania dotyczyły m.in. przyczyn utraty niepodległości w XVIII w., walk o wolność w kolejnych stuleciach, a także formowania się państwa polskiego oraz jego rozwoju w dwudziestoleciu międzywojennym. Uczestnicy konkursu wykazywali się również znajomością biografii przywódców oraz osób z kręgów m.in. politycznych, kulturalnych i naukowych, które odegrały kluczową rolę w formowaniu suwerennego państwa polskiego.

Eliminacje na szczeblu jednostek wojskowych oraz półfinał konkursu „Drogi do niepodległości” polegały na rozwiązaniu testów jednokrotnego wyboru. W finale żołnierze udzielali odpowiedzi ustnych. Wygrali najlepsi, a statuetki i dyplomy wręczyli im ppłk Artur Wysocki z Oddziału Wychowawczego DGW oraz st. chor. szt. Adam Wroński starszy podoficer Dowództwa.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 XI 2018
O niepodległości z młodzieżą
Gen. bryg. Robert Głąb wziął udział w zorganizowanej przez Zespół Szkół w Wolbromiu uroczystości patriotycznej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez ...
12 XI 2018
Wojsko Polskie służy narodowi
- Dziękuję Wojsku Polskiemu, dziękuję żołnierzom. Jestem przekonany, że w ten sposób udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest profesjonalne – powiedział Mariusz ...
11 XI 2018
100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość
11 listopada 1918 r., w lasku Compiegne pod Paryżem podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi ...
11 XI 2018
Życzenia dowódcy Garnizonu Warszawa dla ...
W dniu Narodowego Święta Niepodległości, gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa złożył życzenia Ojczyźnie w Księdze Pamiątkowej "Życzenia dla Polski ...