..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Wdzięczność dla Pancerniaków ::..
06 X 2018

Wdzięczność dla Pancerniaków

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Sformowana w 1942 roku, na podstawie rozkazu gen. broni Władysława Sikorskiego, na bazie jednostek wydzielonych ze składu I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii. Przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię oraz Niemcy. Znaczącą rolę odegrała m.in. w bitwie pod Falaise, a także wyzwalając holenderską Bredę.
zdjęcie - Wdzięczność dla Pancerniaków

Gen. Stanisław Maczek mawiał, że żołnierz polski może walczyć o niepodległość wielu państw, ale gotów jest poświęcić swoje życie i umrzeć tylko za Polskę - przypomniał Jan Kasprzyk szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas Święta 1 Polskiej Dywizji Pancernej na Pl. Inwalidów w Warszawie.

W uroczystości wziął udział gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa. Organizatorem obchodów było Stołeczne Środowisko 1 Polskiej Dywizji Pancernej, DGW zapewniło oprawę ceremonialną uroczystości wystawiając asystę honorową z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Podczas ceremonii obecni byli także kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i wojskowych, a także ambasadorowie i attaché obrony państw alianckich, w których walczyli żołnierze 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Obecna była również młodzież ze szkół noszących imię dywizji lub jej dowódcy generała Stanisława Maczka.

***

Począwszy od Francji, do momentu zajęcia niemieckiego portu wojennego Wil­helmshaven działania 1 Dywizji Pancernej trwały 283 dni, obejmując przestrzeń 1800 kilometrów. Straty w zabitych i rannych wyniosły jedną trzecią stanów. Wśród jednostek, które doświadczyły tego najbardziej były: 9 Batalion Strzelców Flandryjskich — 111% strat; 8 Batalion Strzelców Brabanckich — 96%; 10 Pułk Dragonów — 80%; Batalion Strzelców Podhalańskich — 77%. W korpusach oficerskich najwy­ższe straty poniósł 2 Pułk Pancerny.

Wkraczając do Niemiec Dywizja oswobodziła tysiące jeńców wojennych wziętych do niewoli w kampanii 1939 roku, żołnierzy Armii Krajowej, ludność wywiezioną z Polski na przymusowe prace, więźniów obozów koncentracyjnych i wielu innych wysiedlonych. Jednym z najbardziej pamiętnych dni było oswobodzenie 1728 kobiet, żołnierzy AK, zagarniętych do niewoli po upad­ku Powstania Warszawskiego.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
06 XII 2018
Czas sportowych podsumowań
W mijającym roku zorganizowano cykl 5 zawodów sportowych, podczas których do rywalizacji stanęło 28 reprezentacji. Przedstawicielom zwycięskich drużyn puchary wręczyli: płk ...
04 XII 2018
Lekcja historii dla uczniów ze ...
Dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli, którzy kształcą się w klasie o profilu ...
03 XII 2018
Nowi oficerowie w strukturach Dowództwa
Przygotowanie nowo przybyłych żołnierzy do funkcjonowania w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa jest zasadniczym celem rozpoczynającego się 3 grudnia tego roku, trzydniowego ...
02 XII 2018
Żołnierze rezerwy promowani
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja 160 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.