..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Wdzięczni bohaterom ::..
01 X 2018

Wdzięczni bohaterom

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Wśród nominowanych do Nagrody WAWA BOHATEROM znalazł się Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, jednostka podległa dowódcy Garnizonu Warszawa. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom, organizacjom oraz instytucjom, które pomagają kombatantom, a szczególnie Powstańcom Warszawskim.
zdjęcie - Wdzięczni bohaterom

1 października na uroczystej gali w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, spośród dwudziestu organizacji i podmiotów, Jednostka Komandosów z Lublińca otrzymała nagrodę „WAWA BOHATEROM”. 

Pozostałe dwie statuetki trafiły do Fundacji Sensoria - pomysłodawcy ogólnopolskiej akcji BohaterON i Szkoły Podstawowej im. Mirosława Biernackiego w Warszawie. Organizatorzy Konkursu WAWA BOHATEROM podkreślają, że wszyscy nominowani są zwycięzcami, bo najważniejsza jest pomoc bohaterom podziemia niepodległościowego. Obecni na gali Powstańcy Warszawscy wyrazili zadowolenie z faktu, że tak wiele organizacji i środowisk angażuje się w pomoc dla kombatantów.

Wśród nominowanych do Nagrody WAWA BOHATEROM znalazły się również: Wojska Obrony Terytorialnej oraz Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Delegacji z Pułku, obecnej na gali,  przewodniczył jego dowódca płk Wojciech Erbel. Oprócz przedstawicieli wojska do Nagrody nominowani zostali m. in.: Fundacja ART, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Fundacja Pomocy Potrzebującym, Fundacja Rossa, Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku, Korporacja Sawa Taxi, Ochotniczy Korpus Opiekuńczy PCK, Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich oraz Fundacja Cultura Memoriae, Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, wolontariat pracowniczy warszawskich oddziałów banku PKO BP, Zespół Szkół im. M. Konarskiego w Warszawie.

Laureatów Konkursu WAWA BOHATEROM wyłoniła Kapituła Nagrody, której przewodniczył Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP.

Ministerstwo Obrony Narodowej na gali zaprezentowało również wystawę okolicznościową oraz specjalną księgę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Każdy mógł zostawić w niej swój ślad, pisząc życzenia dla swojej Ojczyzny.

***

Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego od wielu lat  ściśle współpracuje ze środowiskiem Żołnierzy Pułku Armii Krajowej „BASZTA” i innych mokotowskich oddziałów powstańczych. Zabezpiecza pod względem ceremoniału wojskowego przedsięwzięcia organizowane przez kombatantów, a także, co roku współorganizuje uroczystości oraz wystawia wojskową asystę honorową w czasie obchodów rocznic wybuchu i zakończenia Powstania Warszawskiego (Kopiec Powstania Warszawskiego), walk powstańczych w 1944 r. na Mokotowie oraz rocznicy śmierci założyciela pułku AK „Baszta” (dzielnica Żoliborz).

Żołnierze Pułku uczestniczą przed świętami: Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia  w projekcie „Paczka dla Bohatera”. W przygotowanych dla kombatantów paczkach znajdują się artykuły spożywcze, higieniczne oraz tekstylne. Poza materialnym wsparciem kombatantów niezwykle cennym doświadczeniem były wzruszające spotkania naszych żołnierzy z powstańcami.

Pierwszego sierpnia żołnierze Pułku pełnią honorową asystę i są obecni podczas uroczystości
w Parku im. gen. Orlicz – Dreszera, by następnie przemaszerować ul. Puławską do pomnika poświęconego rozstrzelanym powstańcom przy ul. Dworkowej. Tego dnia żołnierze pułku pełnią również wartę na posterunku honorowym przy pomniku i tablicy znajdujących się przy torze wyścigów konnych na Służewcu oraz w kwaterze Pułku AK „Baszta” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wieczorem  uczestniczą w przeniesieniu Ognia Pamięci z Grobu Nieznanego Żołnierza na Kopiec Powstania Warszawskiego.

Dodatkowo w ramach programu  „Żołnierska Pamięć” żołnierze porządkują mogiły i kwatery na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, Cmentarzu Stare Powązki i w Parku Dreszera.

W 2006 roku środowisko żołnierzy Pułku Armii Krajowej Baszta i innych mokotowskich oddziałów powstańczych wystąpiło z inicjatywą przekazania insygniów Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, jakim odznaczony został Pułk Baszta, za działania wojenne w czasie II wojny światowej. Uroczystość przekazania insygniów odbyła się 22 grudnia 2006 roku. Od tego dnia sztandar Pułku Ochrony przyozdobiony jest barwami Orderu Virtuti Militari. Przez symboliczny akt przekazania insygniów Orderu Virtuti Militari Pułk Ochrony utożsamia się z Pułkiem Armii Krajowej Baszta. 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
06 XII 2018
Czas sportowych podsumowań
W mijającym roku zorganizowano cykl 5 zawodów sportowych, podczas których do rywalizacji stanęło 28 reprezentacji. Przedstawicielom zwycięskich drużyn puchary wręczyli: płk ...
04 XII 2018
Lekcja historii dla uczniów ze ...
Dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli, którzy kształcą się w klasie o profilu ...
03 XII 2018
Nowi oficerowie w strukturach Dowództwa
Przygotowanie nowo przybyłych żołnierzy do funkcjonowania w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa jest zasadniczym celem rozpoczynającego się 3 grudnia tego roku, trzydniowego ...
02 XII 2018
Żołnierze rezerwy promowani
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja 160 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.