..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego ::..
27 IX 2018

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Określenie: Polskie Państwo Podziemne, po raz pierwszy zostało użyte na łamach „Biuletynu informacyjnego” 13 stycznia 1944 r. Jednak początki powstania tej tajnej struktury państwa polskiego, działającej podczas II wojny światowej i podległej Rządowi RP na uchodźctwie, sięgają 27 września 1939 r.
zdjęcie - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Tego dnia, w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka z okupantem. Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźctwie tworzyły Polskie Państwo Podziemne. 

By wyrazić szczególną wdzięczność i szacunek wszystkim tym, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość ojczyzny, co roku 27 września, w stolicy organizowane są centralne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych i wojska. W tym roku uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym gen. dyw. Stefanowi Roweckiemu ps. „Grot” –dowódcy Armii Krajowej oraz Komendantowi Głównemu Związku Walki Zbrojnej.

Następnie, w asyście honorowej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej WP, przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbył się Apel Pamięci. Podczas uroczystości Dowództwo Garnizonu Warszawa reprezentował płk Roman Januszewski zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
06 XII 2018
Czas sportowych podsumowań
W mijającym roku zorganizowano cykl 5 zawodów sportowych, podczas których do rywalizacji stanęło 28 reprezentacji. Przedstawicielom zwycięskich drużyn puchary wręczyli: płk ...
04 XII 2018
Lekcja historii dla uczniów ze ...
Dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli, którzy kształcą się w klasie o profilu ...
03 XII 2018
Nowi oficerowie w strukturach Dowództwa
Przygotowanie nowo przybyłych żołnierzy do funkcjonowania w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa jest zasadniczym celem rozpoczynającego się 3 grudnia tego roku, trzydniowego ...
02 XII 2018
Żołnierze rezerwy promowani
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja 160 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.