..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Generał Gilarski patronem szkoły ::..
28 IX 2018

Generał Gilarski patronem szkoły

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
„Zostawiajmy po sobie dobre imię i trwałą pamięć wśród śmiertelnych, by życie nasze nie przeszło nadaremnie” - Leonardo da Vinci.
zdjęcie - Generał Gilarski patronem szkoły

Rok temu w marcu, odbyły się wybory na patrona Szkoły Podstawowej w Rudołowicach. Większością głosów wybrano gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, dowódcę Garnizonu Warszawa w latach 2006-2010. W piątek odbyła się ceremonia nadania szkole imienia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Rudołowicach, po której miała miejsce ceremonia nadania szkole imienia.

W obchodach wziął udział zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa płk Roman Januszewski, który odczytał list od gen. bryg. Roberta Głąba dowódcy GW. Obecni byli także poprzedni dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Jan Klejszmit oraz gen. dyw. Wiesław Grudziński, jak również najbliżsi przyjaciele patrona szkoły. W ceremonii uczestniczyli także żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej DGW.

Decyzję o nadaniu szkole imienia odczytał przewodniczący rady gminy Roźwienica Zbigniew Lizak. Natomiast wójt gminy Roźwienica Tomasz Kotlińsk, przekazał na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudołowicach Mariusza Barana nowy sztandar z podobizną patrona. Tablicę pamiątkową odsłoniła wdowa po śp. gen. dyw. Kazimierzu Gilarskim Maria Gilarska, a córka i syn generała posadzili dąb nazwany "Kazimierzem" - upamiętniający patrona.

W ramach obchodów odbył się również występ artystyczny przygotowany przez uczniów rudołowickiej szkoły oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na zakończenie ceremonii zaproszeni goście zostali oprowadzeni po salach tradycji poświęconych śp. gen. dyw. Kazimierzowi Gilarskiemu oraz 170-leciu istnienia szkoły.

 ***

Dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Kazimierz Gilarski był jedną z 96 osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.  Na zaproszenie prezydenta RP miał uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających 70 rocznicę zbrodni katyńskiej.

Urodził się 7 maja 1955 r. w Rudołowicach w powiecie jarosławskim (woj. podkarpackie). Po ukończeniu w 1978 r. Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu skierowany został do zawodowej służby wojskowej w Komendzie Garnizonu m. st. Warszawy na stanowisko dowódcy plutonu w jednym z pododdziałów reprezentacyjnych.

W latach 1980-1991 pełnił kolejno funkcje - zastępcy dowódcy kompanii wart honorowych, pomocnika szefa wydziału ds. uroczystości i imprez wojskowych oraz starszego oficera wydziału operacyjnego. W 1989 r. ukończył studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a dwa lata później został szefem wspomnianego wydziału operacyjnego. W 1993 r. powierzono mu stanowisko zastępcy komendanta garnizonu. W latach 2001-2005 był szefem Oddziału Spraw Reprezentacyjnych - zastępcą komendanta garnizonu.

Kiedy jesienią 2005 r. został komendantem Garnizonu Warszawa, nie ukrywał zadowolenia, dodając, że spełniło się jego marzenie.

11 listopada 2006 r. podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, z rąk prezydenta RP, zwierzchnika sił zbrojnych Lecha Kaczyńskiego otrzymał nominację na stopień generała brygady oraz wyznaczony został na stanowisko dowódcy Garnizonu Warszawa.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 XI 2018
O niepodległości z młodzieżą
Gen. bryg. Robert Głąb wziął udział w zorganizowanej przez Zespół Szkół w Wolbromiu uroczystości patriotycznej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez ...
12 XI 2018
Wojsko Polskie służy narodowi
- Dziękuję Wojsku Polskiemu, dziękuję żołnierzom. Jestem przekonany, że w ten sposób udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest profesjonalne – powiedział Mariusz ...
11 XI 2018
100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość
11 listopada 1918 r., w lasku Compiegne pod Paryżem podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi ...
11 XI 2018
Życzenia dowódcy Garnizonu Warszawa dla ...
W dniu Narodowego Święta Niepodległości, gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa złożył życzenia Ojczyźnie w Księdze Pamiątkowej "Życzenia dla Polski ...