..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Rocznica sowieckiej napaści na Polskę ::..
17 IX 2018

Rocznica sowieckiej napaści na Polskę

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W asyście honorowej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, w Warszawie uczczono 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Obchody rozpoczął prezydent Andrzej Duda, który w towarzystwie harcerzy złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.
zdjęcie - Rocznica sowieckiej napaści na Polskę

Po południu, w Muzeum Katyńskim odbyła się msza polowa w intencji ofiar II wojny światowej. Zaraz po niej, przed tablicami upamiętniającymi pomordowanych na wschodzie zapłonęły znicze, a delegacje złożyły wieńce.

Apel Poległych odczytany został podczas wieczornej uroczystości przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. W obchodach uczestniczył gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa.

***

17 września 1939 r., Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt paktu Ribbentrop-Mołotow, który ustalał "strefy interesów Niemiec i ZSRR" na terytorium Polski.

Po radzieckiej napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków, a wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły ponad milion Polaków, a ponad 22 tysiące oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
06 XII 2018
Czas sportowych podsumowań
W mijającym roku zorganizowano cykl 5 zawodów sportowych, podczas których do rywalizacji stanęło 28 reprezentacji. Przedstawicielom zwycięskich drużyn puchary wręczyli: płk ...
04 XII 2018
Lekcja historii dla uczniów ze ...
Dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli, którzy kształcą się w klasie o profilu ...
03 XII 2018
Nowi oficerowie w strukturach Dowództwa
Przygotowanie nowo przybyłych żołnierzy do funkcjonowania w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa jest zasadniczym celem rozpoczynającego się 3 grudnia tego roku, trzydniowego ...
02 XII 2018
Żołnierze rezerwy promowani
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja 160 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.