..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Dzień Żołnierza-Górnika ::..
05 IX 2018

Dzień Żołnierza-Górnika

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Żołnierza Górnika. Członkowie organizacji zrzeszających represjonowanych żołnierzy-górników, a także żołnierze i zaproszeni goście oddali hołd ponad 200 tysiącom poborowych, którzy w latach 1949-1959 trafili do przymusowej pracy w wojskowych batalionach górniczych.
zdjęcie - Dzień Żołnierza-Górnika

Ceremonia, w której uczestniczyli m.in. Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa, rozpoczęła się od hymnu narodowego oraz zmiany posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Po raz kolejny oddajemy dziś hołd tym, którzy byli niezłomni, którzy poddani byli niebywałym represjom ze strony aparatu bezpieczeństwa państwa komunistycznego – przypomniał Jan Józef Kasprzyk. Przez 10 lat, 200 tysięcy żołnierzy kierowanych  było do niewolniczej pracy, ale nie stracili wiary, nie stracili nadziei. Wielu z nich w wyniku tej pracy zmarło niebawem po opuszczeniu kamieniołomów i kopalń. Wielu zapadło na ciężkie choroby. Ale nikomu nie udało się wymazać wiary w Polskę z ich serc. I za to dziś, przy Grobie Nieznanego Żołnierza składamy Wam żołnierze-górnicy ogromne podziękowania. Że nie straciliście wiary – dodał.

Za wieloletnią współpracę, za wspieranie i pomoc w organizacji świąt i uroczystości związanych z upamiętnianiem bohaterstwa żołnierzy-górników, płk Roman Januszewski zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa oraz płk Krzysztof Kseń zastępca dowódcy – szef Logistyki zostali uhonorowani Krzyżami Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. Wyróżnienia wręczył im Henryk Radecki prezes Krajowego Zarządu Związku.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

***

Do przymusowej służby w kopalniach węgla, uranu oraz w kamieniołomach, głównie na terenie Dolnego i Górnego Śląska, kierowano młodych poborowych, których tuż po II wojnie światowej uznano za przeciwników politycznych. W większości byli to członkowie organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych, synowie przedwojennej inteligencji i tzw. kułacy. Ich służba wojskowa trwała od 2 do 3 lat i miała charakter pracy przymusowej.

Spośród ponad 200 tysięcy młodych mężczyzn, którzy nie mieli szans na inną służbę wojskową, ponad tysiąc zginęło, a kilkanaście tysięcy straciło zdrowie. Służyli, nie mając odpowiedniego przygotowania do pracy górniczej, w skrajnie trudnych warunkach, po kilkanaście godzin dziennie, przez 7 dni w tygodniu. Po szychcie kierowano ich na kolejne godziny szkolenia politycznego i ćwiczeń taktycznych.

Ostatni żołnierze opuścili kopalnie w czerwcu 1959 r. Dziś żyje jeszcze kilkanaście tysięcy z nich. Co roku, 5 września spotykają się na mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, potem składają kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Odwiedzają też pomnik ku czci zmarłych kolegów, który 5 września 1999 r. odsłonięto na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 XI 2018
O niepodległości z młodzieżą
Gen. bryg. Robert Głąb wziął udział w zorganizowanej przez Zespół Szkół w Wolbromiu uroczystości patriotycznej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez ...
12 XI 2018
Wojsko Polskie służy narodowi
- Dziękuję Wojsku Polskiemu, dziękuję żołnierzom. Jestem przekonany, że w ten sposób udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest profesjonalne – powiedział Mariusz ...
11 XI 2018
100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość
11 listopada 1918 r., w lasku Compiegne pod Paryżem podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi ...
11 XI 2018
Życzenia dowódcy Garnizonu Warszawa dla ...
W dniu Narodowego Święta Niepodległości, gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa złożył życzenia Ojczyźnie w Księdze Pamiątkowej "Życzenia dla Polski ...