..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej ::..
01 IX 2018

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Uroczysty Apel Pamięci z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, odbył się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
zdjęcie - Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej

W obchodach uczestniczyli: prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, uczniowie klas mundurowych, harcerze i mieszkańcy stolicy.

Uroczystości odbyły się w ramach dwudniowego Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość RP, w którym bierze udział prawie 300 kombatantów z kraju i z 14 państw z czterech kontynentów.

Wojskową asystę honorową stanowiły: Kompania wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego, a także pododdziały reprezentujące Siły Powietrzne, Wojska Lądowe, Żandarmerię Wojskową, Wojska Obrony Terytorialnej, Policję i Straż Graniczną. Obecne były także pododdziały towarzyszące reprezentujące Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Strzelecki „Strzelec”, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz klasa mundurowa z Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza, kombatanckie poczty sztandarowe, sztandary organizacji pozarządowych i szkół.

Uroczystość na Placu Piłsudskiego zakończyła defilada wszystkich obecnych pododdziałów.

W drugim dniu Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość RP, przed południem w kwaterze żołnierzy września 1939 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odprawiona została msza św. połączona z uroczystością złożenia wieńców. W południe kwiaty również złożono przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej na Żoliborzu.

Podczas uroczystego koncertu galowego w Teatrze Polskim, gen. bryg. Robert Głąb otrzymał Medal Pro Bono Poloniae z rąk Jana Józefa Kasprzyka szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczenie to zostało przyznane za "istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych".

Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej został objęty narodowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

     

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 XI 2018
O niepodległości z młodzieżą
Gen. bryg. Robert Głąb wziął udział w zorganizowanej przez Zespół Szkół w Wolbromiu uroczystości patriotycznej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez ...
12 XI 2018
Wojsko Polskie służy narodowi
- Dziękuję Wojsku Polskiemu, dziękuję żołnierzom. Jestem przekonany, że w ten sposób udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest profesjonalne – powiedział Mariusz ...
11 XI 2018
100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość
11 listopada 1918 r., w lasku Compiegne pod Paryżem podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi ...
11 XI 2018
Życzenia dowódcy Garnizonu Warszawa dla ...
W dniu Narodowego Święta Niepodległości, gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa złożył życzenia Ojczyźnie w Księdze Pamiątkowej "Życzenia dla Polski ...