..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Drzewo wolności podlewali własną krwią ::..
31 VII 2018

Drzewo wolności podlewali własną krwią

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W przeddzień 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na Placu Krasińskich, odbyła się Msza Święta oraz Apel Pamięci ku czci uczestników najkrwawszego w historii powstania na terenie stolicy Polski.
zdjęcie - Drzewo wolności podlewali własną krwią

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Obecne było także liczne grono kombatantów, żołnierzy i uczestników Powstania Warszawskiego. Ministra Obrony Narodowej reprezentował podsekretarz stanu w MON Marek Łapiński. W ceremonii udział wzięli także generałowie: gen. broni Michał Sikora I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP oraz gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa.

Eucharystię koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. W homilii biskup polowy podkreślił, że 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest okazją do modlitwy i okazania wdzięczności tym, którzy – latem 1944 roku polskie drzewo wolności podlewali własną krwią. – Nie wynikało to z romantycznych postaw. Walka i śmierć na barykadach nie były szczytem marzeń tysięcy mieszkańców stolicy. Oni chcieli żyć i pracować, zakładać rodziny i przyczyniać się do rozwoju swojej Ojczyzny. W ocenie wielu, powstanie było jednak jedynym sposobem wyrażenia sprzeciwu wobec totalitarnego zła – powiedział. Dodał, że – Powstanie było rozpaczliwym wołaniem o poszanowanie prawa do życia, do wolności i suwerenności.

Po zakończeniu Mszy Świętej w intencji powstańców warszawskich odbył się Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

– Powstańcy chcieli wolności, bo tak było od pokoleń; bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa – mówił w swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda.

– To dlatego mamy wolną Polskę, bo zawsze w naszym narodzie w najgorszych sytuacjach byli tacy, którzy wierzyli, że ich wola jest silniejsza, niż wola wroga, silniejsza niż wszelkie zaklęcia losu, niż wszystko wrogie, co ich otacza – podkreślał Andrzej Duda. – Dlatego warto było stanąć do Powstania Warszawskiego – zaznaczył. 

Cześć i chwała bohaterom warszawskim, wieczna chwała poległym! Niech żyje Polska wolna, niepodległa, suwerenna! – zakończył Prezydent.

Po przemówieniu Prezydenta RP odczytany został Apel Pamięci, po którym żołnierze KRWP oddali salwę honorową, następnie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Asystę honorową uroczystości stanowili żołnierze i muzycy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Komendy do wojska wydawał dowódca uroczystości kpt. Mariusz Kseń. Orkiestrą dyrygował płk Artur Czereszewski. Apel Pamięci odczytał oficer Dowództwa Garnizonu Warszawa kpt. Robert Herman.

 

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 XI 2018
O niepodległości z młodzieżą
Gen. bryg. Robert Głąb wziął udział w zorganizowanej przez Zespół Szkół w Wolbromiu uroczystości patriotycznej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez ...
12 XI 2018
Wojsko Polskie służy narodowi
- Dziękuję Wojsku Polskiemu, dziękuję żołnierzom. Jestem przekonany, że w ten sposób udowodniliśmy, że Wojsko Polskie jest profesjonalne – powiedział Mariusz ...
11 XI 2018
100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość
11 listopada 1918 r., w lasku Compiegne pod Paryżem podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi ...
11 XI 2018
Życzenia dowódcy Garnizonu Warszawa dla ...
W dniu Narodowego Święta Niepodległości, gen. bryg. Robert Głąb dowódca Garnizonu Warszawa złożył życzenia Ojczyźnie w Księdze Pamiątkowej "Życzenia dla Polski ...