..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Święto jednostki o szczególnym charakterze ::..
20 VII 2018

Święto jednostki o szczególnym charakterze

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dzisiaj Pułk Ochrony obchodził swoje święto. Oficjalnie ustanowione na 22 lipca - dzień urodzin patrona pułku gen. dyw. Bolesława Wieniawy - Długoszowskiego.
zdjęcie - Święto jednostki o szczególnym charakterze

Uroczyste obchody zainaugurowała msza święta w intencji żołnierzy i pracowników Pułku Ochrony, którą koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. W kazaniu życzył aby służba stawała się źródłem wszelkiego dobra i działania na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej obywateli. Podkreślił także znaczenie przestrzegania prawa przez żołnierzy wykonujących obowiązki służbowe, ale też wskazał na konieczność dobrego, serdecznego traktowania się w relacjach służbowych.

W samo południe na plac przed Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego przybył dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożył ppłk Marek Malecki.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt przybyłych gości powitał dowódca Pułku Ochrony płk Wojciech Erbel. Przedstawił historię i dziedzictwo jednostki oraz rolę patrona w kształtowaniu postaw patriotycznych i honorowych. Podziękował również za uczestnictwo w uroczystości żołnierzom z pułku Armii Krajowej „Baszta”, których tradycje bojowe dziedziczy świętująca jednostka. Podkreślił rolę żołnierzy pododdziałów ochrony w wykonywaniu codziennych zadań pułku, zaznaczając, że ich służba wszechstronnie wspierana jest przez komórki sztabu i batalion logistyczny.

Nadane odznaczenia, odznaki pamiątkowe pułku oraz tytuły honorowe wręczył wyróżnionym żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej gen. bryg. Robert Głąb.

W swoim wystąpieniu dowódca Garnizonu Warszawa podkreślił rolę i znaczenie zadań jakie każdego dnia realizuje Pułk Ochrony. Podziękował kadrze, żołnierzom i pracownikom pułku za zaangażowanie oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Ceremonię na placu zakończyła defilada pododdziałów pułku. Oprawę muzyczną uroczystości zepewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego

 

***

Pułk Ochrony jest jednostką wojskową o szczególnym charakterze, realizuje zadania głównie w zakresie ochrony i obrony komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzięki doskonałemu wyszkoleniu, jednostka może poszczyć się wieloma osiągnięciami. Była laureatem IV, VIII i X edycji konkursu „Lex et patria”. Głównym celem konkursu jest promowanie działań zmierzających do zmniejszenia naruszeń prawa w Siłach Zbrojnych RP, wyłonienie najbardziej praworządnych jednostek wojskowych skutecznie zwalczających przestępczość i patologie społeczne oraz uhonorowanie żołnierzy, którzy swoimi działaniami przyczynili się do wykrycia lub ograniczenia przypadków rażącego naruszenia prawa.

Decyzją ministra obrony narodowej, w 2012 r., Pułk Ochrony został wpisany do Księgi Honorowej Wojska Polskiego za szczególne osiągnięcia w realizacji zadań związanych z ochranianiem obiektów wojskowych. Rok wcześniej, minister obrony narodowej podjął decyzję o wyróżnieniu jednostki tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej, w istotnym stopniu wpływających na zwiększenie zdolności i gotowości bojowej Sił Zbrojnych oraz umacnianie obronności Rzeczypospolitej Polskiej.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 VIII 2018
Wojsko Polskie zadziwiło świat
"98 lat temu Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, walecznością, ofiarnością; Wojsko Polskie zadziwiło świat, Bitwa Warszawska przeszła do historii jako ...
15 VIII 2018
Transmisja na żywo z Wielkiej ...
Serdecznie zapraszamy do śledzenia Wielkiej Defilady Niepodległości na żywo na naszej stronie internetowej. Początek godzina 13.00.
14 VIII 2018
„To byli bohaterowie”. Apel Pamięci ...
Na Cmentarzu Wojskowym Powązki, przy Pomniku Poległych w 1920 r., z udziałem Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej, a także najwyższych rangą ...
14 VIII 2018
Życzenia dowódcy Garnizonu Warszawa z ...
Jestem pewien, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego na długo pozostanie w pamięci i sercach każdego polskiego żołnierza, ale nie tylko. W ...