..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Święto jednostki o szczególnym charakterze ::..
20 VII 2018

Święto jednostki o szczególnym charakterze

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dzisiaj Pułk Ochrony obchodził swoje święto. Oficjalnie ustanowione na 22 lipca - dzień urodzin patrona pułku gen. dyw. Bolesława Wieniawy - Długoszowskiego.
zdjęcie - Święto jednostki o szczególnym charakterze

Uroczyste obchody zainaugurowała msza święta w intencji żołnierzy i pracowników Pułku Ochrony, którą koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. W kazaniu życzył aby służba stawała się źródłem wszelkiego dobra i działania na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej obywateli. Podkreślił także znaczenie przestrzegania prawa przez żołnierzy wykonujących obowiązki służbowe, ale też wskazał na konieczność dobrego, serdecznego traktowania się w relacjach służbowych.

W samo południe na plac przed Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego przybył dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożył ppłk Marek Malecki.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt przybyłych gości powitał dowódca Pułku Ochrony płk Wojciech Erbel. Przedstawił historię i dziedzictwo jednostki oraz rolę patrona w kształtowaniu postaw patriotycznych i honorowych. Podziękował również za uczestnictwo w uroczystości żołnierzom z pułku Armii Krajowej „Baszta”, których tradycje bojowe dziedziczy świętująca jednostka. Podkreślił rolę żołnierzy pododdziałów ochrony w wykonywaniu codziennych zadań pułku, zaznaczając, że ich służba wszechstronnie wspierana jest przez komórki sztabu i batalion logistyczny.

Nadane odznaczenia, odznaki pamiątkowe pułku oraz tytuły honorowe wręczył wyróżnionym żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej gen. bryg. Robert Głąb.

W swoim wystąpieniu dowódca Garnizonu Warszawa podkreślił rolę i znaczenie zadań jakie każdego dnia realizuje Pułk Ochrony. Podziękował kadrze, żołnierzom i pracownikom pułku za zaangażowanie oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Ceremonię na placu zakończyła defilada pododdziałów pułku. Oprawę muzyczną uroczystości zepewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego

 

***

Pułk Ochrony jest jednostką wojskową o szczególnym charakterze, realizuje zadania głównie w zakresie ochrony i obrony komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzięki doskonałemu wyszkoleniu, jednostka może poszczyć się wieloma osiągnięciami. Była laureatem IV, VIII i X edycji konkursu „Lex et patria”. Głównym celem konkursu jest promowanie działań zmierzających do zmniejszenia naruszeń prawa w Siłach Zbrojnych RP, wyłonienie najbardziej praworządnych jednostek wojskowych skutecznie zwalczających przestępczość i patologie społeczne oraz uhonorowanie żołnierzy, którzy swoimi działaniami przyczynili się do wykrycia lub ograniczenia przypadków rażącego naruszenia prawa.

Decyzją ministra obrony narodowej, w 2012 r., Pułk Ochrony został wpisany do Księgi Honorowej Wojska Polskiego za szczególne osiągnięcia w realizacji zadań związanych z ochranianiem obiektów wojskowych. Rok wcześniej, minister obrony narodowej podjął decyzję o wyróżnieniu jednostki tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej, w istotnym stopniu wpływających na zwiększenie zdolności i gotowości bojowej Sił Zbrojnych oraz umacnianie obronności Rzeczypospolitej Polskiej.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
06 XII 2018
Czas sportowych podsumowań
W mijającym roku zorganizowano cykl 5 zawodów sportowych, podczas których do rywalizacji stanęło 28 reprezentacji. Przedstawicielom zwycięskich drużyn puchary wręczyli: płk ...
04 XII 2018
Lekcja historii dla uczniów ze ...
Dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli, którzy kształcą się w klasie o profilu ...
03 XII 2018
Nowi oficerowie w strukturach Dowództwa
Przygotowanie nowo przybyłych żołnierzy do funkcjonowania w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa jest zasadniczym celem rozpoczynającego się 3 grudnia tego roku, trzydniowego ...
02 XII 2018
Żołnierze rezerwy promowani
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja 160 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.