..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Olimpiada weteranów ::..
10 VII 2018

Olimpiada weteranów

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Pomysłodawcą tej inicjatywy jest członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry, który powołał w tym celu specjalną fundację pełniącą rolę organizatora. Głównym przesłaniem IG nie jest zdobywanie medali, tylko traktowanie sportu jako formy rehabilitacji i tym samym pomoc weteranom w ich powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
zdjęcie - Olimpiada weteranów

Invictus Games (IG) jest przedsięwzięciem międzynarodowym, organizowanym cyklicznie raz do roku, pierwsze zawody odbyły się w 2014 r. W 2018 olimpiada weteranów odbędzie się w Sydney, w Australii, w okresie od 18 do 29 października. Weźmie w niej udział około 500 zawodników z 18 różnych krajów konkurujący w 11 różnych dyscyplinach sportowych. W tegorocznej edycji „Invictus Games” Polska pierwszy raz w historii wystawi swoją Polską Reprezentację Sportową (PRS) 15 weteranów, a towarzyszyć im będą rodzina i przyjaciele, którzy są integralną częścią zawodów, kibicując i wspierając uczestników.

Konkurencje sportowe w jakich mogą startować poszkodowani weterani ulegają modyfikacji, w zależności od kraju, w którym odbywają się zawody. W tym roku zaproponowane zostały następujące konkurencje: łucznictwo, lekkoatletyka, wyciskanie sztangi leżąc, wioślarstwo halowe, kolarstwo szosowe, żeglarstwo, siatkówka na siedząco i pływanie.

W celu przygotowania sportowego zawodników, oprócz indywidualnego treningu, prowadzone są także zgrupowania krajowe. Odbywają się one w oparciu o Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo - Kondycyjny Mrągowo podległy Dowódcy Garnizonu Warszawa. W WOSZK-u od czerwcu 2008 roku, Decyzją Ministra Obrony Narodowej, prowadzone są turnusy rehabilitacyjne z „Treningiem Psychologicznym” dla żołnierzy SZ RP i pracowników wojska powracających z misji poza granicami kraju.

Weterani przygotowują się także samodzielnie pod nadzorem trenerów w miejscach zamieszkania oraz w ramach w-f dla kadry (w tym zakresie dotyczy to weteranów służących lub pracujących w MON). Do wyjazdu na zawody w Sydney zakwalifikowany został także Jarosław Kurowski, weteran ze stołecznego garnizonu. Reprezentował on będzie Wojsko Polskie i DGW w pływaniu trzema stylami na dystansie 50 i 100 m, a także wioślarstwie halowym, rzucie dyskiem, pchnięciu kulą oraz zespołowo w siatkówce na siedząco. 

Jarosław Kurowski, jako 21-letni uczestnik misji IFOR w Bośni w 1996 roku, stracił nogę w wyniku wybuchu miny przeciwpiechotnej, pamięta bardzo dobrze bezradność, brak możliwości uzyskania wsparcia oraz walkę z nową rzeczywistością jako inwalida wojskowy. Początki były bardzo trudne, brak pracy, brak perspektyw, trudny dostęp do opieki medycznej, brak refundacji protez i jakiejkolwiek rehabilitacji. Odbiór społeczny 20 lat temu był zupełnie inny niż obecnie, nie było pomysłu i wypracowanych metod realnej pomocy. Jednak po wypadku Jarosław Kurowski nie zrezygnował z zainteresowań, podjął naukę w Wojskowej Akademii Technicznej, stawiał sobie nowe cele i wyzwania. Ponownie zaangażował się sport, który okazał się doskonałą terapią i pozwolił pogodzić się z niepełnosprawnością. Na każdym etapie wspierała go rodzina, a po kilku latach nieocenioną pomoc uzyskał również od wojska. Weteran musi czuć się potrzebny, nie tylko jako były żołnierz, ale też jako człowiek - przyznaje. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa zapewnia panu Kurowskiemu m.in. zaopatrzenie ortopedyczne, pomoc psychologiczną, pomoc w finansowaniu nauki czy uprawnienia pomocnicze. Natomiast otwarcie Centrum Weterana jest kolejnym pozytywnym krokiem w stronę jak najlepszej pomocy uczestnikom misji. W 2011 r. Jarosław Kurowski wstąpił do Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, poznał przyjaciół, angażuje się w inicjatywy i akcje stowarzyszenia.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
06 XII 2018
Czas sportowych podsumowań
W mijającym roku zorganizowano cykl 5 zawodów sportowych, podczas których do rywalizacji stanęło 28 reprezentacji. Przedstawicielom zwycięskich drużyn puchary wręczyli: płk ...
04 XII 2018
Lekcja historii dla uczniów ze ...
Dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli, którzy kształcą się w klasie o profilu ...
03 XII 2018
Nowi oficerowie w strukturach Dowództwa
Przygotowanie nowo przybyłych żołnierzy do funkcjonowania w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa jest zasadniczym celem rozpoczynającego się 3 grudnia tego roku, trzydniowego ...
02 XII 2018
Żołnierze rezerwy promowani
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta promocja 160 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.