..:: Dowództwo Garnizonu Warszawa :: Aktualności / Najnowsze - Olimpiada weteranów ::..
10 VII 2018

Olimpiada weteranów

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Pomysłodawcą tej inicjatywy jest członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry, który powołał w tym celu specjalną fundację pełniącą rolę organizatora. Głównym przesłaniem IG nie jest zdobywanie medali, tylko traktowanie sportu jako formy rehabilitacji i tym samym pomoc weteranom w ich powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
zdjęcie - Olimpiada weteranów

Invictus Games (IG) jest przedsięwzięciem międzynarodowym, organizowanym cyklicznie raz do roku, pierwsze zawody odbyły się w 2014 r. W 2018 olimpiada weteranów odbędzie się w Sydney, w Australii, w okresie od 18 do 29 października. Weźmie w niej udział około 500 zawodników z 18 różnych krajów konkurujący w 11 różnych dyscyplinach sportowych. W tegorocznej edycji „Invictus Games” Polska pierwszy raz w historii wystawi swoją Polską Reprezentację Sportową (PRS) 15 weteranów, a towarzyszyć im będą rodzina i przyjaciele, którzy są integralną częścią zawodów, kibicując i wspierając uczestników.

Konkurencje sportowe w jakich mogą startować poszkodowani weterani ulegają modyfikacji, w zależności od kraju, w którym odbywają się zawody. W tym roku zaproponowane zostały następujące konkurencje: łucznictwo, lekkoatletyka, wyciskanie sztangi leżąc, wioślarstwo halowe, kolarstwo szosowe, żeglarstwo, siatkówka na siedząco i pływanie.

W celu przygotowania sportowego zawodników, oprócz indywidualnego treningu, prowadzone są także zgrupowania krajowe. Odbywają się one w oparciu o Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo - Kondycyjny Mrągowo podległy Dowódcy Garnizonu Warszawa. W WOSZK-u od czerwcu 2008 roku, Decyzją Ministra Obrony Narodowej, prowadzone są turnusy rehabilitacyjne z „Treningiem Psychologicznym” dla żołnierzy SZ RP i pracowników wojska powracających z misji poza granicami kraju.

Weterani przygotowują się także samodzielnie pod nadzorem trenerów w miejscach zamieszkania oraz w ramach w-f dla kadry (w tym zakresie dotyczy to weteranów służących lub pracujących w MON). Do wyjazdu na zawody w Sydney zakwalifikowany został także Jarosław Kurowski, weteran ze stołecznego garnizonu. Reprezentował on będzie Wojsko Polskie i DGW w pływaniu trzema stylami na dystansie 50 i 100 m, a także wioślarstwie halowym, rzucie dyskiem, pchnięciu kulą oraz zespołowo w siatkówce na siedząco. 

Jarosław Kurowski, jako 21-letni uczestnik misji IFOR w Bośni w 1996 roku, stracił nogę w wyniku wybuchu miny przeciwpiechotnej, pamięta bardzo dobrze bezradność, brak możliwości uzyskania wsparcia oraz walkę z nową rzeczywistością jako inwalida wojskowy. Początki były bardzo trudne, brak pracy, brak perspektyw, trudny dostęp do opieki medycznej, brak refundacji protez i jakiejkolwiek rehabilitacji. Odbiór społeczny 20 lat temu był zupełnie inny niż obecnie, nie było pomysłu i wypracowanych metod realnej pomocy. Jednak po wypadku Jarosław Kurowski nie zrezygnował z zainteresowań, podjął naukę w Wojskowej Akademii Technicznej, stawiał sobie nowe cele i wyzwania. Ponownie zaangażował się sport, który okazał się doskonałą terapią i pozwolił pogodzić się z niepełnosprawnością. Na każdym etapie wspierała go rodzina, a po kilku latach nieocenioną pomoc uzyskał również od wojska. Weteran musi czuć się potrzebny, nie tylko jako były żołnierz, ale też jako człowiek - przyznaje. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa zapewnia panu Kurowskiemu m.in. zaopatrzenie ortopedyczne, pomoc psychologiczną, pomoc w finansowaniu nauki czy uprawnienia pomocnicze. Natomiast otwarcie Centrum Weterana jest kolejnym pozytywnym krokiem w stronę jak najlepszej pomocy uczestnikom misji. W 2011 r. Jarosław Kurowski wstąpił do Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, poznał przyjaciół, angażuje się w inicjatywy i akcje stowarzyszenia.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 VIII 2018
Wojsko Polskie zadziwiło świat
"98 lat temu Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, walecznością, ofiarnością; Wojsko Polskie zadziwiło świat, Bitwa Warszawska przeszła do historii jako ...
15 VIII 2018
Transmisja na żywo z Wielkiej ...
Serdecznie zapraszamy do śledzenia Wielkiej Defilady Niepodległości na żywo na naszej stronie internetowej. Początek godzina 13.00.
14 VIII 2018
„To byli bohaterowie”. Apel Pamięci ...
Na Cmentarzu Wojskowym Powązki, przy Pomniku Poległych w 1920 r., z udziałem Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej, a także najwyższych rangą ...
14 VIII 2018
Życzenia dowódcy Garnizonu Warszawa z ...
Jestem pewien, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego na długo pozostanie w pamięci i sercach każdego polskiego żołnierza, ale nie tylko. W ...